Łódź/ Pierwsza sesja sejmiku w zrewitalizowanym zabytkowym budynku bankowym
Radni zajęli jedną z sal na parterze zabytkowej siedziby banków, na której remont Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 22 mln zł, z czego prawie 10,5 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestycja była realizowana wspólnie przez urząd marszałkowski i miasto Łódź.
Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz: podłogi, drzwi, boazerie, meble, sejfy. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono też historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych. Na wewnętrznym dziedzińcu została umieszczona winda, dzięki której budynek będzie dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się.
Na parterze, oprócz sali obrad sejmiku, są też sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura, do których przeniesie się kilka departamentów urzędu marszałkowskiego.
Budynek przy ul. Roosevelta 15 powstał w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Wilhelma Martensa odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu.
Przez wiele lat obiekt służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wyposażenia charakterystyczne dla tego typu placówek. Przy ul. Roosevelta pracowali bankierzy z NBP, PBG, a ostatnią instytucją finansową, która tam się mieściła, był bank Pekao SA.
Budynek stanowił również scenografię wielu filmów. Realizowane były w nim m.in. takie produkcje jak: "Kurier" Władysława Pasikowskiego, "Tam i z powrotem" Wojciecha Wójcika z Januszem Gajosem i Janem Fryczem w rolach głównych. Gmach był planem zdjęciowym do serialu "Wojenne dziewczyny". W 2007 r. jego właścicielem został samorząd województwa łódzkiego.(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ jann/
