9 maj 2022

W każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych

zdjęcie: W każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych / fot. PAP
fot. PAP
"Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości. My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych" – podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA

"Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości. To jest opinia, przedstawiona, o ile pamiętam, przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – to idea Platformy Obywatelskiej. My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie, w każdym mieście ma być zapewniony dostęp do usług medycznych. Być może nie zawsze musi on mieć charakter kompleksowy, ale chcemy, by na poziomie każdego powiatu istniało centrum, które zapewnia dostęp do zaawansowanej diagnostyki, ale również realizuje procedury ambulatoryjne, jednodniowe, aby dostępność leczenia była wszędzie" – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej w Łodzi.

Minister zdrowia przypomniał, że w poniedziałek opublikowany został poprawiony projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa, który przez cały styczeń był omawiany w konsultacjach publicznych. Resort zdrowia otrzymał do niego ponad 2 tys. uwag. Wiele z nich zostało uwzględnionych w nowej wersji projektu.

"To ma być konstytucja szpitalnictwa w Polsce, więc procesy restrukturyzacyjne będą prowadzone zgodnie z duchem tej ustawy, koncentrując się na wskaźnikach nie tylko finansowych. Jeżeli sytuacja finansowa jakiegoś szpitala będzie zła, będziemy wprowadzali programy restrukturyzacyjne, które pod auspicjami nowego podmiotu – Agencji Rozwoju Szpitalnictwa – będą realizowane, nadzorowane i – co najważniejsze – finansowane" – zaznaczył szef MZ.

Zdaniem Niedzielskiego vacatio legis ustawy będzie pozwalało każdemu ze szpitali na dokonanie samooceny i zorientowanie się, w jakim miejscu dana placówka się znajduje w systemie kategoryzacji. Tym samym szpitale zyskają czas na przeprowadzenie działań naprawczych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.6°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany