W miejscu wyburzanych kamienic powstaną nowe budynki z 300 mieszkaniami
To pierwszy tego typu projekt mieszkaniowy w Łodzi. Do tej pory trwająca od kilku lat rewitalizacja centrum miasta polegała przede wszystkim na gruntownej modernizacji niszczejących kamienic. Nie wszystkie jednak nadają się do remontu, w związku z czym magistrat w miejscu burzonych ruin zamierza postawić nowe budynki z mieszkaniami. W ten sposób odnowiony ma być cały kwartał ulic w dzielnicy Bałuty.
Inwestycja ma rozpocząć się przy ul. Młynarskiej 20. W tym miejscu wyburzono już znajdującą się w bardzo złym stanie technicznym kamienicę, a wkrótce ma rozpocząć się budowa nowego 5-kondygnacyjnego budynku. Powstanie w nim 28 mieszkań dwu- i trzypokojowych oraz trzy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze znajdzie się lokal usługowy.
Budynek powstanie w nowoczesnej technologii prefabrykacji. To metoda, która - jak podkreślili przedstawiciele łódzkiego magistratu - pozwala na szybszą i bardziej efektywną wymianę starego zasobu na nowe mieszkania o podwyższonym standardzie.
Nowe domy wielorodzinne powstaną również przy ul. Wojska Polskiego 13, gdzie budynek frontowy kamienicy został już wyburzony, oraz ul. Franciszkańskiej 40/42. W ramach tego samego kwartału powstanie nowych budynków zapanowano jeszcze przy Młynarskiej 5/7 oraz Młynarskiej 2 i 4.
"Budować będziemy także w innych kwartałach na Bałutach. Rewolucja mieszkaniowa dotrze na ul. Okopową, gdzie wybudujemy kamienicę z ponad 80 mieszkaniami. Prace wystartują w przyszłym roku. W dalszym etapie planujemy budowę mieszkań komunalnych także przy ul. Zgierskiej 41 i 43/45" – dodała Aleksandra Stańczyk z Urzędu Miasta Łodzi.
Łącznie pod tymi adresami w ciągu pięciu lat ma powstać 300 nowych mieszkań komunalnych. Mają one zostać wykończone "pod klucz", co oznacza, że do zamieszkania w nich nowi właściciele będą potrzebowali jedynie mebli.
Mieszkania będą mogły otrzymać osoby, które spełnią kryteria zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej o zasadach wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Lodzi.
Środki na budowę nowych budynków mieszkalnych mają pochodzić z budżetu miasta i Funduszu Dopłat BGK. (PAP)
bap/ pad/
