reklama
16 styczeń 2023

Blue Monday - najbardziej przygnębiający poniedziałek?

zdjęcie: Blue Monday - najbardziej przygnębiający poniedziałek? / pixabay/706919
Określenie wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego jakoby w trzeci poniedziałek stycznia. Na podstawie sformułowanego przez siebie wzoru wyznaczył datę "najbardziej depresyjnego dnia w roku".
REKLAMA

Blue Monday można przetłumaczyć z angielskiego jako „smętny” lub „smutny” poniedziałek („blue” oznacza w tym języku i „niebieski”, i „smutny”, „przygnębiający”).

Dlaczego akurat trzeci poniedziałek stycznia?

Do stworzenia swojego wzoru Cliff Arnall wziął pod uwagę wiele czynników. Uwzględnił kwestie psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, obniżony nastrój, poziom motywacji czy rozgoryczenie świętami Bożego Narodzenia), kwestie meteorologiczne (zła pogoda i niskie nasłonecznienie) czy aspekty ekonomiczne (zbliżające się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Wzór na dołujący dzień

[W+ (D – d)] x TQ
_______________,
     M x Na

gdzie:  W – pogoda (ang. weather); D – dług (ang. debt); d – miesięczne wynagrodzenie; T – czas od Bożego Narodzenia (ang. time); Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych; M – niski poziom motywacji (ang. motivational); Na – poczucie konieczności podjęcia działań (ang. a need to take action).

Pseudonauka?

Po pierwsze, Cliff Arnall, tytułujący się jako doktor, jest często przedstawiany jako pracownik naukowy wspomnianego wyżej Cardiff University. Sugeruje to, że jego (rzekome) badania uwiarygadnia szanująca się placówka badawcza. Jednak Arnall jedynie krótko prowadził organizowane na uniwersytecie wieczorne zajęcia związane z psychologią. Rozstał się z uczelnią na dziesięć miesięcy przed publikacją artykułu.
Z kolei W Polsce wiara w negatywne samopoczucie w poniedziałki jest dość powszechna (świadczy o tym film „Nie lubię poniedziałku” z 1971 r.). Tymczasem w 2012 r. na łamach „The Journal of Positive Psychology” A.A. Stone, S. Schneider i J.K. Harter opublikowali wyniki badania, które objęło ogromną (reprezentatywną) próbę 340 tys. osób, a z którego wynika, że choć wyraźnie lepiej czujemy się w piątki i w weekendy, to nie ma szczególnej różnicy między samopoczuciem od poniedziałku do czwartku. „Zły poniedziałek” to tylko wymysł.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.8°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany