Katyń przez pryzmat świadectw z miejsca zbrodni - czwartkowe rozmowy o historii w IPN
"Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć… Listy rodzin i artefakty z grobów – świadectwa Zbrodni Katyńskiej" - to tytuł czwartkowego (24 kwietnia 2025 r. o godz. 17) spotkania w łódzkim Przystanku Historia IPN przy Piłsudskiego 5 w Łodzi.
Gośćmi kwietniowych "Czwartkowych rozmów o historii" będą dr Joanna Żelazko z IPN w Łodzi, dr Marcel Bartczak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i Kazimiera Lange ze Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi, przewodnicząca Rady Federacji Rodzin Katyńskich w Warszawie.
Joanna Żelazko opowie o ekshumacjach prowadzonych w miejscach zbrodni w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a dr Marcel Bartczak przedstawi ocaloną w cyfrowej pamięci dokumentację 3D relikwii katyńskich.
Kazimiera Lange z kolei swoją część spotkania pt. Listy pisane tęsknotą i miłością opowie o odnalezionych na miejscu zbrodni katyńskiej listach od rodzin.
Czwartkowe rozmowy o historii cykl spotkań zapoczątkowany w lutym br. na Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego w Łodzi przy al. Piłsudskiego 5. Wykłady poświęcone są najnowszej historii Polski i Regionu Łódzkiego i poprowadzą je pasjonaci i naukowcy - specjaliści w swoich dziedzinach.
Wcześniejsze spotkania na Przystanku Historia poświęcone były m.in. wychowaniu dzieci w III Rzeszy oraz postaci Józefa Lipskiego i jego działalności jako ambasadora Polski w III Rzeszy w latach 1933-1939.
Wstęp na spotkania naukowe jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich.(PAP)
jus/ dki/
