4 maj 2023

Nowe ośrodki pomocy psychoterapeutycznej dla dzieci

zdjęcie: Nowe ośrodki pomocy psychoterapeutycznej dla dzieci / pixabay/1866868
Od 1 maja w Łódzkiem będą kolejne 2 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z Łódzkim NFZ. Powstały w Łowiczu i Poddębicach, czyli w powiatach, w których do tej pory nie było specjalistów gotowych do realizowania takiej opieki. Dzieci i młodzież do 18 r.ż. uzyskają tu bez skierowania pomoc terapeutów i psychologów. Znakomita większość ma szansę na skuteczny powrót do zdrowia psychicznego bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodkach uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy. W 2022 r. w Łódzkiem lekarze wypisali dla dzieci do 18 r.ż. 51 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych.
REKLAMA
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są fundamentem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.

Nowe ośrodki

  • Samodzielny Publiczny Zakład OpiekiZdrowotnej w Tarczynie, Łowicz, Świętojańska 1/3B , tel. 731 088 044
  • NEUROCLINIC - CENTRUM TERAPII I ROZWOJU, Poddębice, Miła 27, tel.  694 294 078
Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży:

Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu. Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było.

W Łódzkiem jest już – wraz z nowo otwartymi – 27 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r.

Staramy się, aby pomoc doświadczonych terapeutów była coraz lepiej dostępna i tak się dzieje. Ogłaszamy z determinacją konkursy, by młodzi ludzie i ich bliscy mieli pewność uzyskania wsparcia, gdy tego potrzebują. W 2020 roku zaczynaliśmy z 7 ośrodkami, dziś jest ich niemal 4-krotnie więcej – 27. W ubiegłym roku w ośrodkach I poziomu korzystało z różnych form wsparcia 24 tys. dzieci, ponad połowa z nich (52%) to nastolatki od 13 do 17 r.ż. - podkreślił A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do nas nastolatki to: zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne. Najmłodszymi pacjentami są dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problemy z adaptacją, lęki separacyjne, zaburzenia języka, mowy i komunikacji. Praca ośrodków jest ukierunkowana na pomoc w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich rodzinom i otoczeniu. Bardzo ważnym elementem pracy ośrodka jest terapeuta środowiskowy, który pomaga tam, gdzie mieszka rodzina oraz realizuje swoje zadania w szkole bądź przedszkolu nastolatka lub dziecka – Agnieszka Scendo, psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

Młodzi ludzie w wieku do 13 do 17 lat to także ta grupa chorych poniżej 18 r.ż. , dla której w Łódzkiem wypisano w 2022 r. najwięcej opakowań leków przeciwdepresyjnych. Dla 13-latków Łódzki NFZ zrefundował 4,6 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych, a dla 17-latków 10 675 opakowań. Leki przeciwdepresyjne na receptę w Łódzkiem zrefundowaliśmy dla 6 637 pacjentów do 18 r.ż.

Z najnowszego raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 r. w Polsce receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne zrealizowało 39 tys. pacjentów poniżej 18 r.ż., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
20.2°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-28 18:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany