Trzy nowe placówki pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży
"Analizujemy dostęp do leczenia dzieci w kryzysie psychicznym i sukcesywnie ogłaszamy konkursy ofert na te świadczenia. Od marca dołączyły trzy kolejne ośrodki na pierwszym poziomie pomocy, a od kwietnia będą działać następne. Naszym priorytetem jest, aby dziecko otrzymało pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania, żeby zdrowiało w swoim otoczeniu domowym i rówieśniczym" – poinformował dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej stanowią I poziom referencyjny i są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tam specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Bez skierowania mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież, osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń - w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyty, porady domowej lub środowiskowej.
"Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Dlatego ważne jest, aby ośrodek był jak najbliżej domu" – dodała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.
W związku z tym od 1 marca br. w ramach umowy z NFZ młodzi ludzie w kryzysie psychicznym mogą korzystać z trzech kolejnych ośrodków: w Łodzi (przy ul. Mielczarskiego 35), w Pabianicach (przy ul. Konopnickiej 39a) i Tomaszowie Mazowieckim (przy ul. Ogrodowej 35).
"Doświadczenie, które zdobyliśmy w pracy z dziećmi i młodzieżą na przestrzeni kilku lat pozwoliło na wypracowanie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, opracowanie sprawdzonych i skutecznych programów pomocy oraz wypracowanie procedur opartych na współczesnej wiedzy, wykwalifikowanej kadrze i współpracy całego zespołu" - zaznaczyła Małgorzata Prystupa z NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego w Pabianicach.
W całym woj. łódzkim działa już 34 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, we wszystkich powiatach co najmniej po jednym.
Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18 lat, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych.
W Łódzkiem w 2022 r. epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające rozpoznano u 1803 dzieci w wieku od 10 do 19 lat, w tej grupie najczęściej chorowały dziewczynki – 1053 w wieku od 15 do 19 lat. W 2023 r. od stycznia do września epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające wykryto u 1404 dzieci od 10 do 19 lat, ponownie najczęściej chorowały dziewczynki w wieku 15-19.(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ agz/