reklama
15 wrzesień 2024

27. Festiwal Nauki w Warszawie od 20 do 29 września

zdjęcie: 27. Festiwal Nauki w Warszawie od 20 do 29 września / fot. PAP
fot. PAP
Między 20 a 29 września odbędzie się główna część 27. Festiwalu Nauki w Warszawie. Organizatorzy zaplanowali setki wykładów, debaty dotyczące istotnych dla społeczeństwa tematów, warsztaty, konkursy, wycieczki, wystawy. Niektóre wydarzenia i rejestracja zaczynają się 16 września.
REKLAMA

Większość spotkań odbędzie się w formie stacjonarnej, ale niektóre dostępne będą również online. Nagrane lekcje i spotkania (również z poprzednich edycji) dostępne będą dla wszystkich na kanale festiwalu w serwisie YouTube. Na niektóre spotkania obowiązuje rejestracja, najczęściej zapisy rozpoczynają się 16 września.

Program Festiwalu Nauki podzielony jest na trzy części: lekcje, spotkania oraz wystawy. Lekcje festiwalowe przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych, a pozostałe wydarzenia - dla wszystkich zainteresowanych.

W ramach festiwalu odbędzie się cykl debat głównych - to dyskusje na najbardziej aktualne tematy wybrane przez Radę Programową. W tym roku naukowcy będą debatować o: neutralności klimatycznej, astrobiologii, kondycji polskiego społeczeństwa obywatelskiego, przyszłości Unii Europejskiej w dobie zmian geopolitycznych, czatach AI w kontekście świadomości, a także o relacjach między nauką a sztuką.

Wydarzeniem specjalnym będzie debata laureatów ubiegłorocznej Nagrody Złota Róża - na najlepszą książkę popularnonaukową. Dyskusja będzie dotyczyć życia na Ziemi - od samych początków do możliwego końca.

W programie są też weekendowe spotkania całodniowe, do których można dołączyć w dowolnej chwili. Wśród nich są m.in. Festiwal Młodych Inżynierów, piknik w Muzeum Geologicznym PIG-PIB, symulator samolotu pasażerskiego.

W ramach festiwalu odbędą się również Dni Nauki - cykl spotkań organizowanych przez poszczególne uczelnie na ich kampusach: 21 września UW, Uniwersytet SWPS - 22 września, SGGW - 24 września.

Spotkania z cyklu Wieczór z Nauką odbywają się po godzinie 19, Kluby - w dni powszednie, a Spotkania Weekendowe - w weekendy.

Wśród spotkań odbędą się m.in. prelekcje dotyczące mapowania odmiennych stanów świadomości, spotkanie o tym, jak rozpoznawać i zwalczać rosyjską dezinformację albo wykład o tym, jak nowe technologie pomagają w odcyfrowaniu nieczytelnych dotąd tekstów. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach ilustracji botanicznej, warsztatach z eksperymentowania ze światłem, labiryncie filozoficznym, spotkania sam na sam z naukowcami w ramach Zapytaj Naukowca, a także wysłuchać debaty filozoficznej o początku i końcu życia.

Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.

Format spotkań dopasowany jest do różnych grup odbiorców. Spotkania prowadzą osoby, które poza dorobkiem naukowym cechuje także zdolność objaśniania złożonych kwestii w sposób zrozumiały i przejrzysty.

Spotkania organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Od kilku lat w ramach festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad 100 instytucji, co roku też nowe instytucje dołączają do grona organizatorów. (PAP)

lt/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
0.5°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany