reklama
10 lipiec 2023

Badaczki z Politechniki Łódzkiej stworzyły jadalne opakowania z wytłoków oliwek

zdjęcie: Badaczki z Politechniki Łódzkiej stworzyły jadalne opakowania z wytłoków oliwek / fot. PAP
fot. PAP
Wytłoki z oliwek stanowią podstawę mieszanki do produkcji jadalnych opakowań i naczyń, wynalezionej przez zespół badaczek z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.
REKLAMA

Wynalazek opracowany przez zespół badaczek - dr inż. Joannę Grzelczyk, dr inż. Ilonę Gałązkę-Czarnecką i dr inż. Joannę Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej - nosi tytuł: "Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki".

"Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się m.in. wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych" - wyjaśniła kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk.

Zdaniem badaczki opracowana przez naukowczynie z Łodzi technologia stanowi rozwiązanie kilku problemów. Jak zauważyła, na rynku dostępne są już jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkim surowce stanowiące pełnowartościową żywność, podczas gdy na świecie wiele krajów nadal zmaga się z niedożywieniem.

Wytworzone z wytłoków oliwek opakowania i naczynia mogą być zjedzone; są źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jak uczą dotychczasowe doświadczenia z jadalnymi naczyniami, ich smak nie wszystkim odpowiada. W przypadku receptury stworzonej przez badaczki z PŁ nie jest to problemem, bo przedmioty te ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni.

Opakowania mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-2.2°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-14 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 18:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany