reklama
9 maj 2025

Lekarze balansują na granicy prawa

zdjęcie: Lekarze balansują na granicy prawa / v23585817
v23585817
Krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży powiedziała podczas Kongresu Psychiatrii Sądowej, że lekarze balansują na granicy prawa, przyjmując na konieczne leczenie dziecko bez zgody. Paneliści kongresu stwierdzili, że trzeba zmienić ustawę.
REKLAMA

Dziewiąty Międzynarodowy Kongres Psychiatrii Sądowej, który rozpoczął się w Łodzi w piątek, zgromadził ponad 300 specjalistów medycyny i prawa - głównie lekarzy i sędziów.

Uczestnicy debaty nt. przyjęcia nieletnich do szpitala psychiatrycznego zapowiedzieli, że środowisko prawników i lekarzy przygotuje propozycje zmiany przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zapewniła, że stworzy przestrzeń do wypracowania dobrych rozwiązań i doprowadzenia do inicjatywy ustawodawczej.

Według oceny panelistów Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego nie uwzględnia specyfiki zaburzeń dzieci i młodzieży i należy ją znowelizować. Krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Aleksandra Lewandowska powiedziała, że obecnie psychiatrzy balansują na granicy prawa, przyjmując na konieczne leczenie dziecko bez zgody.

"Czekamy na zmianę ustawy. (...) My - praktykujący lekarze, zwłaszcza ci dyżurujący w izbach przyjęć, przyjmujący nieletnich do szpitali, każdego dnia balansujemy na granicy prawa" - powiedziała dr Aleksandra Lewandowska, krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Wskazała m.in. na niedostosowanie do realiów artykułów ustawy dot. planowego przyjęcia dziecka do szpitala psychiatrycznego, przyjęcia w trybie ostrym (gdy zagrożone jest życie i zdrowie dziecka) oraz przyjęcia bez zgody rodzica/opiekuna. Jak wyjaśniła, obecne regulacje nie uwzględniają ani specyfiki zaburzeń dzieci i młodzieży, ani sytuacji prawnych i życiowych młodych pacjentów. Jako przykład podała sytuację opiekunów dzieci w pieczy zastępczej albo dzieci rodziców, którzy - pozostając w konflikcie - mają rozbieżne zdania co do konieczności leczenia dziecka w szpitalu psychiatrycznym, co skutkuje postępowaniem sądowym. A tymczasem dziecko bezwzględnie wymaga leczenia.

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki podkreślił, że jasna sytuacja prawna jest niezwykle ważna dla psychiatry, bo przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez zgody pacjenta jest pozbawieniem wolności i lekarz musi postępować zgodnie z prawem.

"W praktyce lekarze stają więc przed dylematem, czy nie przyjmować pacjenta i czekać na zgodę sądu, i stanąć później przed prokuratorem, kiedy dojdzie do tragedii, czy raczej przyjąć pacjenta i tłumaczyć się później z tej decyzji przed sądem rodzinnym" - powiedział.

Zdaniem debatujących olbrzymia część problemów wiąże się z nieuwzględnieniem w przepisach sytuacji dzieci w pieczy zastępczej albo takich, których rodzice mają częściowo ograniczone prawa rodzicielskie. W pieczy zastępczej w Polsce znajduje się ok. 75 tysięcy dzieci.

"Opiekun prawny ma dużo większe ograniczenia w decydowaniu o sprawach dziecka, musi uzyskiwać zgodę sądu na podejmowanie decyzji we wszystkich istotnych sprawach dziecka, a umieszczenie w szpitalu jest istotną sprawą dziecka" - powiedziała sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Ewa Michniewicz-Broda.

Zwróciła uwagę na to, że takie postępowania mogą być długotrwałe i wymagają opinii biegłych. Jej zdaniem sądy, powierzając pieczę zastępczą nad dziećmi, mogłyby poszerzyć uprawnienia osób prowadzących taką opiekę o zgodę na leczenie, czy też precyzować uprawnienia rodziców zastępczych, co rozwiązałoby część problemów w zakresie uzyskiwania zgody na leczenie małoletnich w szpitalach psychiatrycznych.

Zdaniem RPD Moniki Hornej-Cieślak zmiana przepisów jest konieczna - nie tylko w interesie dzieci, ale i lekarzy. "Każdy powinien wiedzieć, co ma zrobić, a nie zastanawiać się, czy lepiej tłumaczyć się przed sądem, czy przed prokuratorem. Mam nadzieję, że to spotkanie i dyskusja na Kongresie jest początkiem zmian" - powiedziała.

Dodała, że konieczne jest dookreślenie w ustawie definicji choroby psychicznej. Zgodnie z prawem jej stwierdzenie determinuje możliwość przyjęcia dziecka na oddział psychiatryczny. Tymczasem - jak wskazała - do szpitali trafiają dzieci, które nie mają stwierdzonej - zgodnie z definicją ustawową - choroby psychicznej. Jednocześnie z uwagi na doświadczane zaburzenia bezwzględnie wymagają leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Program dwudniowego kongresu obejmuje m.in. dyskusje na temat prawnych i medycznych aspektów uzgodnienia płci oraz opiniowania w sprawach pedofilii. Zaproszeni eksperci psychiatrii sądowej ze Stanów Zjednoczonych opowiedzieli o amerykańskim systemie orzekania o niepoczytalności sprawców czynów zabronionych.

Podczas obrad Kongresu wręczono przyznawane od 2016 r. nagrody Aureliusza. W tym roku w kategorii "Publikacja" nagrodę odebrała Urszula Szybowicz, pomysłodawczyni i prezeska Fundacji "Nie widać po mnie", a w kategorii "Prawa pacjenta" - dla osoby działającej na rzecz praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, Aureliusza odebrała RPD Monika Horna–Cieślak. Wśród nagrodzonych w latach poprzednich znaleźli się m.in. prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Anna Morawska, prof. Dariusz Świecki, prof. Błażej Kmieciak i Justyna Wojteczek, obecnie zastępca red. nacz. PAP. Patronem medialnym IX Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

jus/ jw/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
13.8°C
wschód słońca: 04:51
zachód słońca: 20:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-05-12 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-12 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-13 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-13 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany