Matura z języka litewskiego w Puńsku
Dyrektor liceum Alwydas Niewulis powiedział PAP, że 20 z 21 abiturientów przystąpiło w tym roku do matur. Dodał, że większość osób zdaje również maturę z języka litewskiego na poziomie rozszerzonym, bo dzięki temu maturzystom z Polski łatwiej dostać się na studia na Litwie.
"Blisko połowa z naszych absolwentów wybiera się na studia na Litwie, zaś druga łączy swoją przyszłość z Polską. Na Litwie zdają głównie na medycynę. Ich głównym kierunkiem są studia na Uniwersytecie Wileńskim" – dodał Niewulis.
Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Od kilku lat ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty – oprócz języka polskiego, historii i geografii – są wykładane po litewsku. To jedyne takie liceum w Polsce.
Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy, nawiązująca do 11 marca 1990 r. – święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR. Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim.
Największe skupiska Litwinów są w gminach Puńsk i Sejny. Litwini szczególnie pielęgnują swoją tożsamość narodową. Mają sieć swoich szkół, zespoły ludowe, czy chóry. W poznawanie kultury litewskiej angażują już dzieci w przedszkolu.(PAP)
bur/ jann/
