reklama
16 grudzień 2024

Naukowcy UŁ korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie

zdjęcie: Naukowcy UŁ korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie / v46684897
v46684897
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w badaniach korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie. Ultranowoczesny sprzęt może przyczynić się do rozwoju metod leczenia oraz diagnostyki w terapii nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.
REKLAMA

Pracownia Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych łódzkiej uczelni została wyposażona m.in. z pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA WideField. Wzbogacono ją także o supernowoczesny system typu Microhub, który pozwala na uzyskanie bardzo czystych i dokładnych obrazów oraz moduł Thunder o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Aparatura umożliwia szczegółową wizualizację badanych próbek i ich rekonstrukcję do obrazów 3D oraz robienie filmów, co ma duże znaczenie podczas interpretacji wyników badań i ich prezentowania na konferencjach, a także w czasopismach naukowych.

Jak zwróciła uwagę kierownik pracowni dr hab. Sylwia Michlewska, nowoczesne mikroskopy pozwalają odkrywać to, co dotąd było niewidzialne. Dzięki temu stają się niezastąpionym narzędziem w badaniach, które kształtują przyszłość i przesuwają granice naszej wiedzy o świecie.

"Pracujemy nad nowatorskimi terapiami, wykorzystując polimerowe nanocząstki, jako platformy transportujące związki terapeutyczne. Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych, skutecznych metod leczenia oraz rozwiązań terapeutycznych, które znajdą zastosowanie w diagnostyce i terapii nowotworów" – powiedziała PAP.

Pracownia jest sercem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Spotykają się w niej naukowcy różnych dziedzin. "Bierzemy udział w badaniach z zakresu mikrobiologii, immunologii, botaniki, fizjologii zwierząt i roślin, a także w analizach z zakresu biologii molekularnej. Specjaliści z różnych dziedzin łączą siły w naszych laboratoriach, co sprawia, że powstają nowe współprace, nowe projekty i interdyscyplinarne zespoły, które wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania w życie" – wyjaśniła.

Naukowcy wykorzystują infrastrukturę pracowni również do badań nad nowymi strategiami terapeutycznymi w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Ponadto, mikroskopy dostępne w laboratoriach oraz pracownicy je obsługujący wspierają grupy badawcze m.in. realizujące projekty z obszaru implantologii kości i nerwów, które otwierają nowe możliwości w medycynie regeneracyjnej.

"Pracujemy nad projektami, które mogą przełamać oporność nowotworów na obecnie istniejące terapie. To badania, które mogą zmienić podejście do leczenia raka na całym świecie, dając pacjentom nowe szanse na skuteczniejsze leczenie" – podkreśliła mgr Marika Grodzicka z pracowni POMiSTB.

Z kolei dr Sebastian Wawrocki zwrócił uwagę na istotną rolę pracowni w ochronie środowiska. Prowadzone są w niej m.in. badania nad toksycznymi cyjanobakteriami, które zagrażają zdrowiu ludzi i ekosystemom wodnym, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego, czy badania patogenów roślin takich jak szara pleśń atakująca m.in. pomidory, prowadzące do znalezienia skutecznej metody ich zwalczania

"Infrastruktura pracowni jest także wykorzystywana do badań realizowanych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi m.in. w obszarze badań nad biomateriałami i nanotechnologiami. Dzięki temu, nasz wydział jest również atrakcyjnym partnerem dla biznesu" – dodała kierownik pracowni. (PAP)

bap/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-0.5°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany