Park Militarny z ciężkim sprzętem wojskowym - nową atrakcją muzealną w Białymstoku

fot. PAP
Ciężki sprzęt wojskowy ze zbiorów miejscowego Muzeum Wojska oglądać można w Parku Militarnym, oficjalnie otwartym w sobotę po południu w Białymstoku. Obecnie jest tam ok. czterdziestu eksponatów, głównie z czasów II wojny światowej.
REKLAMA

Park Militarny to pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego z 2018 roku, który znalazł uznanie białostoczan i trafił do realizacji. Będzie otwarty w weekendy od maja do września, koszt tej inwestycji to ok. 2 mln zł. Park ma być miejscem nie tylko prezentacji ciężkiego sprzętu militarnego, ale też zajęć edukacyjnych z historii wojskowej, miasta i regionu oraz pokazów grup rekonstrukcyjnych.

W związku z Nocą Muzeów, w sobotę po południu chętni mogli dojechać do Parku, który znajduje się w jednym z powojskowych magazynów na ul. Węglowej, specjalnie podstawianymi autobusami odjeżdżającymi sprzed siedziby Muzeum Wojska w Białymstoku.

Obecnie w Parku Militarnym oglądać można ok. 40 eksponatów; to więcej niż połowa ciężkiego sprzętu wojskowego, który ma w swoich magazynach to muzeum; siedziba tej placówki przy ul. Kilińskiego nie pozwala na taką prezentację. Wśród najciekawszych eksponatów jest kolekcja uzbrojenia z kampanii wrześniowej 1939 roku, np. polska taczanka wzór 36 (jeden z dwóch takich eksponatów w kraju) czy polska łódź saperska; w sierpniu łódź ma być wzbogacona o oryginalne podwozie do niej.

W kolekcji jest też np. radziecki czołg T-34, który przez lata stał na skwerze przy zbiegu ulic: Sienkiewicza i Wasilkowskiej. Po zabraniu go z tego miejsca, w 2005 roku trafił na przechowanie do magazynów Straży Granicznej, a następnie - po renowacji i przemalowaniu w kolory Wojska Polskiego - do zbiorów muzealnych.

Eksponatem związanym z historią miasta jest też np. lufa samobieżnego niemieckiego działa szturmowego, odnaleziona podczas przebudowy ulicy Ciołkowskiego. "Mamy do czynienia z żywą historią Białegostoku, bo ten pojazd brał udział w walkach na przedpolu miasta latem 1944 roku" - powiedział kierownik muzealnego Ośrodek Badań Historii Wojskowej Łukasz Radulski.

Otwarcie Parku Militarnego znalazło się w programie Nocy Muzeów w Białymstoku. Inna miejska placówka - Muzeum Pamięci Sybiru, które mieści się w sąsiedztwie tego parku - przygotowało na ten jeden dzień specjalną ścieżkę tematyczną dla zwiedzających, zatytułowaną "W sowieckim piekle".

Pod hasłem "Bawimy się!" atrakcje proponuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie - placówka samorządu województwa. Atrakcją będzie otwarcie - przeniesionej do tego skansenu - chałupy z Dąbrowy-Moczydeł. We wszystkich jej pomieszczeniach został odtworzony wystrój z lat międzywojennych, a wśród zgromadzonych przedmiotów jest wiele pamiątek należących do byłych właścicieli tego domu.

Wernisaże wystaw przygotowało Muzeum Ikon w Supraślu, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jedna z ekspozycji "Bo przeszliście przez ogień i wodę..." przedstawia prace ukraińskich malarzy ikonografów. Pod hasłem "Pełną parą!" Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaproponowało zwiedzającym prezentację zabytkowych maszyn parowych i ciągników, ale obejrzeć można też inne stałe ekspozycje, np. zbiór pisanek czy wystawę prezentującą historię weterynarii.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ swi/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
24.9°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany