reklama
8 wrzesień 2023

Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

zdjęcie: Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego / fot. PAP
fot. PAP
Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała w piątek pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2022 roku. Werdykt zostanie ogłoszony 26 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.
REKLAMA

"Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2022 roku. Werdykt poznamy 26 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Od obecnej, IX edycji konkursu, organizowanego przez Uniwersytet Łódzki, nagroda dla autora zwycięskiej pozycji została podniesiona z 50 do 70 tysięcy złotych" - poinformował w piątek Marcin Kowalczyk z Biura Prasowego UŁ.

Podczas tajnego posiedzenia w dniu 8 września w Pałacu Biedermanna w Łodzi Kapituła Nagrody wybrała pięć finałowych książek spośród 61 nadesłanych w tym roku na konkurs. Ich autorami są (w kolejności alfabetycznej): prof. dr hab. Anna Róża Burzyńska - "Atlas anatomiczny Georga Büchnera", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Jakub Gałęziowski -"Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", Wydawnictwo Krytyki Politycznej; dr Piotr Kendziorek - "Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej Martina Heideggera i poststrukturalizmu", Żydowski Instytut Historyczny; prof. dr hab. Roman Kuźniar - "Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego 2011-2021", Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR oraz dr hab. Mateusz Wyżga - "Chłopstwo. Historia bez krawata", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

"Myślę, że każdy, kto książki czyta, kto interesuje się literaturą szeroko pojętą, powinien przynajmniej spróbować zwrócić uwagę na pozycje nie tylko nagradzane, ale nominowane do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego" – podkreślił ubiegłoroczny laureat dr Maciej Świerkocki, uhonorowany za książkę "Łódź Ulissesa".

Prace do Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego zgłaszają uczelnie, ich jednostki organizacyjne, instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydawnictwa i inne instytucje naukowe. Kapituła ocenia i nagradza najlepsze dzieła z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, z takich obszarów jak: filozofia, historia, psychologia, socjologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. W dotychczasowych ośmiu edycjach konkursu nominowane i nagradzane były prace wybitne – mówiące o ważnych tematach w sposób oryginalny i przenikliwy.

Na konkurs ustanowiony w 2015 r. przez Uniwersytet Łódzki wpłynęło w dotychczasowych dziewięciu edycjach ponad 540 prac ze 145 polskich ośrodków naukowych. W finałach znalazło się łącznie 45 książek. Kapitułę Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego tworzą wybitni polscy naukowcy, reprezentujący różne dziedziny humanistyki i jednostki badawcze.

Zdaniem organizatorów konkursu, laureaci nagrody w poprzednich edycjach – prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Zbigniew Szmyt, dr Maciej Świerkocki – reprezentują doskonałość zarówno naukową, jak i warsztatową. Również w życiu codziennym udowadniają, że humanistyka to nie tylko sfera nauki, ale zarazem określona postawa etyczna i podejście do świata. Dwoje laureatów, dr hab. Dorota Sajewska i dr hab. Zbigniew Szmyt, przekazało swoje nagrody w całości lub częściowo na cele charytatywne, w tym na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof, logik i etyk, przedstawiciel lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie był jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem prof. Kotarbińskiego jest "Traktat o dobrej robocie" poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
2.9°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany