reklama

Pokolenie Alfa. Ich mocną stroną mimo wszystko są języki

zdjęcie: Pokolenie Alfa. Ich mocną stroną mimo wszystko są języki / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty niestety nie napawają optymizmem. Średnio uczniowie otrzymali 61% z języka polskiego (66% - 2023), 52% z matematyki (53% - 2023) oraz 66% z języka angielskiego (66% - 2023). Dane te pokazują, że mimo wszystko kompetencje językowe młodego pokolenia są dobrze rozwijane i mają potencjał do dalszego wzmacniania.
Pokolenie Alfa zdające w tym roku egzamin ósmoklasisty, to pokolenie post pandemiczne, które w bardzo dużym stopniu doświadczyło edukacji w systemie nauki zdalnej, tak różnie ocenianej przez ekspertów. System ten bez wątpienia (w oparciu o wyniki egzaminu ósmoklasisty) nie odbił się negatywnie na poziomie znajomości języka angielskiego. Średni wynik utrzymał się na poziomie 66%, czyli tym samym co w roku 2023. 35,7% uczniów uzyskało z tego przedmiotu najwyższe wyniki, czyli 90-100%, przy czym w samym województwie mazowieckim aż 71,98%.

KOMENTARZ TONI BOCHIŃSKIEJ

Bezdyskusyjnie dwa lata edukacji zdalnej nie pozostało bez wpływu na wyniki tegorocznych egzaminów. Ten czas powiedział “sprawdzam” wszystkim: nauczycielom, uczniom, rodzicom. Dużo zależało od kreatywności i chęci każdej z tych stron, jak również od szybkiego przestawienia się na narzędzia usprawniające pracę online. Język angielski jest jednak jednym z tych przedmiotów, który ma zdecydowaną przewagę nad innymi, ponieważ właściwie jest wszędzie. Pokolenie Alfa jest zanurzone w nim na wielu płaszczyznach życia, szczególnie jego przedstawiciele zamieszkujący duże miasta.

Niestety nie mogę powiedzieć, że jestem zbudowana średnim wynikiem z języka angielskiego, chociaż pocieszający jest fakt, że jest na tym samym poziomie co w ubiegłym roku. Nie odnotowano spadku jak w przypadku języka polskiego czy matematyki. Czytam to jako dobry punkt wyjścia na kolejne lata. Jak pokazują zestawienia Centralnej Komisji Egzaminacyjnej to aglomeracje miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców w dużej mierze zapracowały na tą średnią. Mogę domniemywać, że to efekt dodatkowych zajęć w szkołach językowych, na które dzieci z większych miast bardzo często uczęszczają. Niestety w szkołach publicznych brakuje często nauczycieli języka angielskiego, a zajęcia prowadzone w bardzo zróżnicowanych grupach pod kątem poziomu językowego uczniów, uniemożliwiają nauczycielom efektywne nauczanie.

Na pewno głównym wnioskiem, jaki nasuwa mi się po przeanalizowaniu wyników, jest konieczność wzmocnienia kompetencji związanych z umiejętnościami tworzenia wypowiedzi pisemnej oraz znajomością środków językowych. To kompetencje, które rozwija się latami w systematyczny i bardzo uporządkowany sposób. Nie jest to łatwe, gdy czasami tygodniami brakuje nauczycieli, bądź w razie choroby nie ma dostępnego anglisty na zastępstwo. Systematyczność w nauce języka jest podstawą. Dodatkowo, w bardzo dużych klasach nauczycielowi ciężko jest w indywidualny sposób podchodzić do wyzwań ucznia szczególnie, jeśli grupy z którymi pracuje mają zróżnicowany poziom.

Tymczasem odnalezienie się w globalnej wiosce, w której przyszło nam wszystkim żyć, poza kompetencjami miękkimi obliguje nas wręcz do posiadania rozwiniętych kompetencji twardych m.in. językowych. Warto o tym pamiętać i takie myślenie zaszczepiać w dzieciach.

Jest takie chińskie przysłowie: “To learn a language is to have one more window from which to look at the world”. Chciałabym, aby w szkołach nauczyciele podchodzili do nauczania pierwszego i drugiego języka obcego ze świadomością tego, jak dużo od nich zależy - nie tylko ze względu na to, że wyniki z języka angielskiego mają wpływ na dalszą ścieżkę edukacyjną ich uczniów np. dostanie się do dobrego liceum, ale również dlatego, że języki obce pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć otaczający ich świat.


Tonia Bochińska
Wieloletnia nauczycielka i metodyczka nauczania języka angielskiego dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Wydziału Nauk Społecznych (ISNS),  certyfikowana trenerka w Grupie Trop, mentorka w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet oraz w Early Stage. Wielokrotnie wyróżniana za swoje osiągnięcia. Półfinalistka konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Kobieta Biznesu realizowanego przez Sukces Pisany Szminką oraz laureatka konkursu na 50 Kreatywnych Ludzi Biznesu.
Współwłaścicielka i CEO Early Stage, od 15 lat. Na co dzień łączy prowadzenie biznesu z macierzyństwem i życiem rodzinnym. Od dwócha lat mieszka w Hiszpanii, skąd zdalnie zarządza firmą, opierając się na takich wartościach jak relacje, autentyczność, rozwój, zaangażowanie. Mocno wierzy w to, że ogromne znaczenie ma kultura organizacyjna firmy, rozwijanie jej w oparciu o wartości, a kluczem do dobrej współpracy jest empatia i umiejętna komunikacja. Jej podejście do pracy i pracowników zaowocowało nagrodą Friendly Workplace 2022.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
2.8°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 20:30
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany