5 styczeń 2023

Politechnika Gdańska otrzymała z resortu nauki czeki na blisko 76,5 mln zł

zdjęcie: Politechnika Gdańska otrzymała z resortu nauki czeki na blisko 76,5 mln zł / fot. PAP
fot. PAP
W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wilde dwa czeki na blisko 76,5 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na rozwój infrastrukturalny uczelni.
REKLAMA

W czwartkowym spotkaniu w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde i rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.

Minister Przemysław Czarnek na początku pogratulował władzom i naukowcom z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego znakomitych wyników ewaluacyjnych.

"Ostatecznie po wszystkich procedurach, wszystkie dyscypliny na Uniwersytecie Gdańskim zachowały bądź zyskały uprawnienia, które są konieczne dla ich rozwoju. Wiele dyscyplin na Politechnice Gdańskiej awansowało w ostatecznym rozrachunku. W dwóch przypadkach na najwyższą kategorię A +, za co też bardzo serdecznie gratuluję" – mówił.

Szef resortu edukacji przekazał na ręce rektora Politechniki Gdańskiej dwa czeki. Jeden na 70 mln zł i drugi na 6,405 mln zł.

"Pierwszą z dwóch głównych inwestycji Politechniki Gdańskiej jest Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności. Politechnika Gdańska wygrała offset na doposażenie helikopterów dla Marynarki Wojennej i w tym obiekcie będą realizowane prace i badawcze i wdrożeniowe na rzecz doposażenia tych helikopterów. Drugi obiekt, który jest zaraz obok, to obiekt dedykowany studentom, głównie studiów inżynierskich. To będzie przede wszystkim dydaktyczny obiekt, w którym będą realizowane zajęcia w formule +active learning+, czyli aktywnego uczenia z matematyki, fizyki, chemii i podstawowych przedmiotów. Będą tam też laboratoria dla studentów pragnących włączyć się w działalność naukową" – powiedział rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

Minister Przemysław Czarnek dodał, że w planach jest też przyznanie środków finansowych na cyfryzację bibliotek w ramach Związku Uczelni Farenheita (w skład związku wchodzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański – PAP) i na rozwój nauk dla morza.

"Ogromnie zależy nam na tym, ażeby powstały kierunki zamawiania na rzecz gospodarki morskiej i dlatego również czekam na wniosek wszystkich ośmiu uczelni, które wzdłuż naszego wybrzeża tymi kierunkami się zajmują. Te środki finansowe rozłożone na trzy lata na pewno w budżecie państwa się znajdą, bo niezwykle ważne jest, by rozwijać te kierunki, które są absolutnie kluczowe dla rozwoju gospodarki morskiej" – podkreślił. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
7.8°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 17:22
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-03-01 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Przestrzeń, Łódź, Ul. Piotrkowska 217
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany