Technikum Automatyki i Robotyki będzie uczyć techników cyberbezpieczeństwa
Dyrektor Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi Paweł Krawczak poinformował PAP, że od września 2025 r. otwiera dwie klasy z nowym kierunkiem - technik cyberbezpieczeństwa, a technikum prowadzone przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną jest jedną z niewielu uczelni w Polsce, która taki kierunek wprowadza. Nabór do dwóch oddziałów liczących po 24 uczniów już się rozpoczął.
"Podejmujemy pewne ryzyko, ponieważ pokazując uczniom narzędzia, którymi się zabezpieczamy, więc dajemy im do ręki również narzędzia, którymi są przeprowadzane ataki cybernetyczne. Wymagana więc będzie bardzo duża odpowiedzialność, żeby dobrze przygotować uczniów i nauczyć ich bardzo ważnej rzeczy, jaką jest etyczne korzystanie z sieci i narzędzi informatycznych" - powiedziała wicedyrektor szkoły Barbara Halska. Dodała, że chodzi o to, by uczniowie zdobyli nie tylko umiejętności techniczne, ale też nawyki związane z bezpieczeństwem w sieci.
Przedstawiciele tej placówki zapowiedzieli, że w rzeczywistości szkoła chce zaoferować absolwentom dwie kwalifikacje - specjalisty ds. bezpieczeństwa systemów operacyjnych i sieci komputerowych oraz bezpieczeństwa danych.
Uczniowie, którzy skończą technikum w tym kierunku, będą mogli zacząć pracę na tzw. juniorskich stanowiskach w różnych obszarach bezpieczeństwa sieci, m.in. jako testerzy bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej, w bankach, instytucjach medialnych, szpitalach.
"Poza programem ogólnym, w planie nauczanie znalazły się przedmioty zawodowe dotyczące bezpieczeństwa i administracji systemami i sieciami, wykorzystanie narzędzi do ochrony sieci z praktycznymi zajęciami z obrony przed cyberatakami. Będą też przedmioty dotyczące bezpieczeństwa aplikacji i nauka zarządzania ryzykiem" - powiedział dyrektor Technikum Automatyki i Robotyki.
Dodał, że program nauczania był budowany we współpracy z biznesem. "Nie da się robić szkoły zawodowej, czy w ogóle nie da się robić edukacji bez biznesu. Biznes też już wie, że nie jest w stanie funkcjonować bez edukacji. Dlatego ta część programu to kierunek eksperymentalny, który opracowaliśmy we współpracy z biznesem i +skrojony+ pod potrzeby współpracujących z technikum firm" - powiedział Krawczak.
W Łodzi na 4497 tegorocznych absolwentów podstawówek czeka ponad 5,5 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych dla absolwentów szkół podstawowych. Większa liczba przygotowanych miejsc w szkołach ponadpodstawowych uwzględnia również uczniów spoza Łodzi oraz tych ze szkół niepublicznych. W liceach przygotowano 3090 miejsc, w technikach 1980, a w szkołach branżowych 468. Ogółem technika kształcą w ponad 50 zawodach, a szkoły branżowe oferują 20 kolejnych. (PAP)
jus/ bap/ pad/
