24 kwiecień 2021

UŁ liderem zespołu opracowującego system bezpieczeństwa CBRN dla aren sportowych

fot. PAP
Eksperci Uniwersytetu Łódzkiego pokierują projektem, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na arenach sportowych pod kątem zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i epidemicznych. Wśród partnerów międzynarodowego konsorcjum są m.in. Real Madryt i Lech Poznań.
REKLAMA

Prace nad finansowanym przez Komisję Europejską, w ramach programu ISF Police, przedsięwzięciem ruszą na początku czerwca. Grono ekspertów z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ wspólnie z Realem Madryt, Lechem Poznań, łódzką Miejską Areną Kultury i Sportu i słowackim klubem MSK Żilina, służbami policyjnymi oraz kilkunastoma instytucjami eksperckimi z całej Europy opracują zasady poprawiające poziom szeroko rozumianego bezpieczeństwa na stadionach oraz w halach sportowych.

Jego innowacja polega na tym, że w przeciwieństwie do obecnych zabezpieczeń obejmujących znane do tej pory zagrożenie mogące wystąpić na arenach sportowych, naukowcy łódzkiej uczelni wraz z partnerami skupią się na zagrożeniach CBRN, czyli chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP koordynator projektu prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, to - wbrew pozorom - coraz bardziej realne zagrożenie, które może występować na dużych obiektach sportowych i być wykorzystywane na przykład przez grupy terrorystyczne lub - jak w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród uczestników wydarzeń - pojawiać się nieintencjonalnie.

"Areny sportowe to miejsca publiczne gromadzące bardzo dużą liczbę osób i o ile istnieje wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, o tyle na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych ich nie ma i ten temat nie był do tej pory poruszany. A choćby przykład ubiegłorocznego meczu Ligi Mistrzów Atalanta – Valencia pokazał, jak czynnik biologiczny może spowodować rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 wśród uczestników jednego wydarzenia" – tłumaczył naukowiec.

Wyjaśnił, że efektem prac zespołu składającego się z przeszło stu ekspertów ma być opracowanie kompleksowego systemu rozpoznawania, zabezpieczania oraz reagowania na wystąpienie różnego rodzaju zdarzeń wywołanych czynnikami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi. Chodzi m.in. o rekomendowane wyposażenie obiektów w nowy sprzęt, stworzenie rozwiązań technologicznych, opracowanie rodzajów inspekcji i szkoleń, a także procedur powiadamiania, działania oraz współpracy ze służbami na wypadek wystąpienia incydentu.

"To będzie kompleksowy zestaw procedur, rekomendacji i narzędzi, które pozwolą ocenić ryzyko. Przygotowujemy odpowiedni plan zabezpieczenia i protokoły do współpracy z służbami" – wskazał prof. Bijak.

Dodał, że istotnym aspektem prac będą kwestie, które pozwolą na działanie w przypadku wystąpienia chorób wysoce zakaźnych. "Chcemy m.in. stworzyć narzędzie, które pozwoli przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne. W czasie pandemii COVID-19 widzimy dokładnie, w jaki sposób czynnik biologiczny może zaburzyć funkcjonowanie społeczeństwa" – zaznaczył koordynator projektu.

Prof. Bijak poinformował, że prace polegać będą m.in. na wizytach w klubach z Polski, Hiszpanii i Słowacji i wieloaspektowej analizie obecnych praktyk i potrzeb. Następnie wypracowane zostaną procedury i system reagowania na zagrożenia CBRN w tych obiektach. Zostaną również przygotowane specjalne kursy e-learningowe oparte o technologię Virtual Reality (VR), które pozwolą ćwiczyć zachowania w przypadku np. pojawienia się zagrożenia biologicznego.

W projekcie znajduje się kilkanaście instytucji – polskich i zagranicznych. To, obok liderującego mu Uniwersytetu Łódzkiego, m.in. kluby piłkarskie, operator łódzkich obiektów sportowych MAKiS, polska i hiszpańska policja, Poliklinika Uniwersytetu Agostino Gemelli, słowacki Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, (ISEMI), czy hiszpański Narodowy Instytut Technologii Lotniczej (INTA).

Opracowany w ciągu dwóch lat system bezpieczeństwa ma służyć takim organizacjom jak Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA), Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA), a także klubom, operatorom obiektów sportowych, czy organizatorom imprez, w tym m.in. koncertów czy targów. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-08-29 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-04 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 16:30
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany