W Łodzi powstaną nowe branżowe centra umiejętności
O planach utworzenia dwóch nowych branżowych centrów umiejętności poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski w Łodzi. W placówkach kwalifikacje będą mogli zdobywać bezpłatnie zarówno młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, jak i osoby z doświadczeniem, które chcą poszerzyć swoje kompetencje.
Już od następnego roku szkolnego przyszli technicy dentystyczni będą mogli się uczyć w Szkole Policealnej Techniki Dentystycznej przy al. Piłsudskiego 159 w Łodzi. Jest to placówka z tradycjami, która od 1946 roku kształci specjalistów zawodów medycznych.
"Partnerem branżowym projektu jest Izba Gospodarcza Techników Dentystycznych, której doświadczenie i wiedza o naukach dentystycznych wpłynie na jakość oferowanych szkoleń. Centrum będzie miejscem rozwoju umiejętności nie tylko dla uczniów szkół zawodowych, ale również dla studentów, pracowników oraz osób potrzebujących przekwalifikowania się. Placówka będzie mieć najnowocześniejsze pracownie specjalistyczne" - podano w komunikacie Urzędu.
Natomiast centrum kształcące realizatorów nagrań i nagłośnień powstanie przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi. W tym przypadku nad jakością nauki czuwać będzie Polska Sekcja Audio Engineering Society. Centrum będzie oferować kursy z realizacji dźwięku dla transmisji telewizyjnych czy radiowych, które nie są powszechnie dostępne w ramach wykładów na wydziałach produkcji audiowizualnej.
W planach jest stworzenie nowoczesnych pracowni dydaktycznych, studia nagrań oraz reżyserki, które mają stanowić przestrzeń nauki dla osób wiążących swoją karierę z konfiguracją i obsługą sprzętu scenicznego, doborem urządzeń nagłaśniających czy zainteresowanych rejestrowaniem dźwięku i masteringiem. Na potrzeby tego centrum w 2025 roku przeprowadzona zostanie adaptacja budynku przy ul. Narutowicza 122.
Oba projekty realizowane są z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a ich łączna wartość to blisko 22 mln zł. Do 30 czerwca 2026 roku w obu branżowych centrach umiejętności bezpłatnie przeszkolonych zostanie 400 osób.
Województwo łódzkie ma doświadczenie w prowadzeniu placówek kształcenia zawodowego; obecnie ma 13 takich szkół, w których kształci się blisko 3 tys. słuchaczy, zarówno w formie szkolnej, jak i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Oferta szkół samorządowych jest różnorodna - od zawodów medycznych poprzez branże: elektroniczno-mechaniczną, energetyczną, ekonomiczno-administracyjną. Kursy prowadzone są również w ramach regionalnych specjalizacji, np. w Łowiczu jest "Wykonywanie wyrobów koszykarsko-plecionkarskich".(PAP)
agm/ agz/