Dobiegają końca prace ws. wspierania samorządów przy "obetonowaniu" miast do 50 tys. mieszańców
"Przed nami kolejna perspektywa finansowa środków europejskich. W tej chwili tworzą się najważniejsze zasady dotyczące nowej perspektywy finansowej środków europejskich. (…) Ta perspektywa różni się tym, że priorytet będzie skierowany na programy związane z klimatem, środowiskiem i energetyką. Ten priorytet będzie widoczny w wolumenie środków przeznaczonych na te cele" – poinformowała w poniedziałek szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas wystąpienia na sesji inaugurującej XVI Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi.
To – jak przyznała – dobry moment, by samorządy przemyślały, jak dobrze wydać nowe środki unijne.
"Na pewno rozwój sieci – to pierwszy priorytet, przed którym stajemy. Nie mamy wątpliwości, że zbudujemy infrastrukturę energetyczną. Rozwój sieci to wyzwanie finansowe, czasowe i technologiczne, z którym wszyscy będziemy się mierzyć" – tłumaczyła minister Moskwa.
Wskazała, że innym ważnym aspektem w dziedzinie środowiska jest geotermia. Jak mówiła, wiele gmin w Łódzkiem już teraz daje dobry przykład w korzystaniu z rządowych programów eksploatacji geotermii dla celów ciepłownictwa systemowego oraz rekreacyjno-turystycznych. "Mamy nadzieję, że Łódzkie pozostanie tym odważnym liderem rozwoju geotermii" – podkreśliła.
Minister Anna Moskwa wskazała też na problem "betonozy" w polskich miastach i wdrażanych przez rząd programów na ich zazielenianie. Przekonywała, że wszystkim zależy na "obetonowaniu" każdego miasta w Polsce w związku z czym na końcowym etapie są prace przy programie wspierającym finansowo samorządy przy "obetonowaniu" miast do 50 tys. mieszańców. "Zarówno na powierzchnie zielone, jak i na małą retencję, na wszystkie dobre inicjatywy. (…) Już za chwilę ten konkurs będzie ogłoszony" – zapowiedziała.
Dodała, że w nowej perspektywie unijnej duże środki zostaną przeznaczone też na inwestycje wodno-ściekowe poprawiające jakość i oszczędność wody.
Organizowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi XVI Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023 to trzydniowy cykl wydarzeń skupionych wokół biznesu, nauki, innowacji i życia publicznego, które w tym roku mają dotyczyć wyzwań, jakie przed polską gospodarką stawia sytuacja geopolityczna.(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ amac/