Łódź/ Miasto chce ocalić rzadką odmianę 150-letniego buka z Parku Źródliska
Okazały, liczący sobie 150 lat, buk rośnie w zabytkowym, stanowiącym pomnik przyrody, parku Źródliska II w Łodzi. Jego odmiana określana jest przez dendrologów jako "Laciniata", czasem jako "Asplenifolia" lub "Incisa".
Zdaniem ekspertów drzewo było sadzone w czasach, gdy ta część Parku Źródliska należała do fabrykanckiej rodziny Scheiblerów. Prawdopodobnie pochodzi ze sławnych berlińskich szkółek Ludwiga Spatha; w latach 60. XIX wieku firma tego niemieckiego pomologa projektowała park i dokonywała w nim nasadzeń.
Z oceny specjalistów wynika, że buk jest w bardzo złym stanie i w każdej chwili może całkowicie obumrzeć. Jedyną szansą na ratunek cennej odmiany jest posadzenie jego potomstwa. Odmiany ozdobne buków można rozmnażać właściwie tylko przez szczepienie, gdyż rozmnażane z nasion nie powtarzają wiernie cech rośliny matecznej. Łódzkim społecznikom udało się namówić właściciela znanych szkółek i bogatej kolekcji unikalnych odmian drzew, by przyjął zrazy buka ze Źródlisk.
"Trzeba działać szybko, bo to jest najlepsza pora roku na szczepienie. Chcemy pozyskać pędy z tego drzewa na zrazy do szczepienia; dzięki temu w parku zasadzimy kolejne cenne buki" – podkreślił dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ Maciej Riemer.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ jann/