26 listopad 2020

Borys: polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę urosnąć od 4 do 6 proc.

fot. PAP
Polska gospodarka w 2021 r. ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., zależnie od tego, ile uruchomimy inwestycji publicznych oraz jak szybko odbudujemy zaufanie sektora prywatnego - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji Impact Finance '20 w czwartek.
REKLAMA

"Być może pandemia zostanie z nami na dłużej, ale nie będzie miała już takiego wpływu na gospodarkę po tym, jak pojawi się szczepionka" - powiedział prezes PFR.

W ocenie Borysa dlatego powinniśmy zobaczyć silne odbicie aktywności gospodarczej w 2021 r.

Szef PFR ocenił, że polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., co daje bankom możliwość wspierania rozwoju i udzielania finansowania w postaci kredytów obrotowych i inwestycyjnych, oraz gwarancji kredytowych.

Borys zauważył, że finasowanie jest istotnie także w przypadku inwestycji publicznych, ponieważ firmy, które wygrają przetargi, powinny pozyskiwać finansowanie na rozpoczęcie prac.

"Jako Polska jesteśmy teraz na granicy, między tym, że byliśmy krajem, który głównie nadrabiał zaległości, a momentem, gdzie polskie firmy coraz odważniej tworzą nowe technologie i wychodzą z nimi na rynki zagraniczne" - ocenił prezes PFR.

W ocenie Borysa ekspansja polskiego biznesu zagranicą jest na tyle skuteczna, że dochodzi nawet do przejęć konkurentów na obcych rynkach, co wymaga silnej bazy krajowej, w tym dostępu do finansowania poprzez rynek kapitałowy, czy sektor bankowy.

Według prezesa PFR zmienia się wizerunek polskiego rynku kapitałowego, mamy firmy: e-commercowe, gamingowe, czy technologiczne, co oznacza, że rola sektora prywatnego w finansowaniu polskiego innowacyjnego biznesu pozwala liczyć na wkład w odbudowie gospodarki po pandemii i powrót na ścieżkę wzrostu.

Jednocześnie zdaniem szefa Funduszu sektor publiczny, w tym PFR, może się zająć inwestycjami publicznymi, zanim w pełni odbuduje się zaufanie sektora prywatnego.

Według Borysa Od tego jak dużo się uda się uruchomić publicznych inwestycji i jak szybko uda się odbudować zaufanie sektora prywatnego, zależy czy w przyszłym roku osiągniemy wzrost bliżej 4 proc., czy 6 proc.(PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany