1 grudzień 2020

Gut-Mostowy: 1 mld zł na wsparcie rozwoju gmin uzdrowiskowych

fot. PAP
Pracujemy nad wsparciem rozwoju gmin uzdrowiskowych po pandemii kwotą 1 mld zł - mówił we wtorek w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że turystyka zdrowotna i senioralna to najszybciej rozwijające się segmenty branży turystycznej.
REKLAMA

Jak wskazał wiceminister Gut-Mostowy podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na temat działań podejmowanych w związku z kryzysem w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także narciarskiej infrastruktury sportowej, trwają prace analityczne o dodatkowych formach pomocy dla branży.

Przypomniał o pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców z tzw. antykryzysowej tarczy branżowej, która przewiduje m.in. zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące oraz dodatkowych świadczeniach postojowego w kwocie 2 tys. zł dopłaty dla firm do każdego miejsca pracy. Dodał, że do firm z sektora turystycznego trafi też pomoc przewidziana w tarczy finansowej PFR 2.0.

Przypomniał też, że wsparciem dla branży turystycznej, touroperatorów i klientów biur podróży, które "pozwoli utrzymać wiarygodność naszego rynku turystycznego" jest Fundusz Zwrotów - powołany w ramach wrześniowej tarczy turystycznej. Dodał, że już 80 tys. wniosków do tego funduszu zostało złożonych.

Gut-Mostowy mówił też o trwających przygotowaniach do uruchomienia branży turystycznej już po epidemii. "Pracujemy nad programem Polskie Uzdrowiska, który zasili wsparciem pieniężnym rozwój 50 gmin uzdrowiskowych" - powiedział. Dodał, że na ten cel ma trafić ok. 1 mld zł.

Jak wyjaśnił, turystyka zdrowotna i senioralna to najszybciej rozwijające się segmenty branży turystycznej.

Odpowiadając na pytanie posłów, co z feriami zimowymi dla uczniów, wiceszef resortu rozwoju, pracy i technologii wskazał, że GIS pozostawia pewną nadzieję, na modyfikację decyzji. "Ale żyjemy w takich czasach, że podstawowym priorytetem, jest szybkie opanowanie epidemii i kwestie zdrowotne" - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w październiku wprowadzenie ferii zimowych w całym kraju w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia czyli zaraz po przerwie świątecznej. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany