5 maj 2022

Łódź w gronie 100 aglomeracji w akcji "Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta"

fot. PAP
Komisja Europejska do przyszłego roku wyda 350 mln euro na badania naukowe, aby wesprzeć rozwiązania ekologiczne w unijnych miastach. Do programu wybrano 100 aglomeracji, m.in. Łódź - podała w czwartek na konferencji prasowej prezydent miasta Hanna Zdanowska.
REKLAMA

Miasta zajmują 4 procent powierzchni Unii Europejskiej, ale mieszka w nich aż 75 procent obywateli. "Dlatego tak ważne jest włączenie ich do walki o klimat. Łódź znalazła się w gronie 100 europejskich miast, które dostaną unijne wsparcie w działaniach na rzecz ochrony środowiska" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Fundusze wydamy na poprawę jakości powietrza, ekologiczny i bezpieczny transport oraz na działania związane z ochroną przyrody oraz zwiększaniem terenów zieleni w mieście" - obiecała. "Podobne wsparcie dostanie w sumie 100 unijnych miast, które wybrano spośród 377 samorządów do programu +Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta+" - zaznaczyła.

"W osiąganiu neutralności klimatycznej niezbędne są: likwidacja nieekologicznych źródeł ciepła, poprawa efektywności energetycznej budynków, rozwój ekologicznego transportu miejskiego, zwiększanie powierzchni terenów biologicznie czynnych czy wprowadzanie błękitno-zielonych rozwiązań" - powiedziała Zdanowska.

"Planem, który ma doprowadzić Łódź do neutralności w roku 2030 lub 2050, będzie kontrakt klimatyczny" - wyjaśniła. "To zestawienie działań i inwestycji, które zobowiążemy się zrealizować we współpracy z mieszkańcami i Komisją Europejską. Dzięki funduszom będzie można sfinansować m.in. zrównoważony transport miejski czy tworzenie zeroemisyjnych osiedli" - zapewniła prezydent Łodzi.

Komisja Europejska - jak podkreślono podczas czwartkowej konferencji - zapewni samorządom niezbędną pomoc techniczną, regulacyjną i finansową. Ponadto do 2023 roku KE zainwestuje około 350 mln euro w działania badawcze i innowacyjne. (PAP)

autor: Hubert Bekrycht

hub/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
14.3°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:35
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 17:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany