5 sierpień 2022

Miejski monitoring w Łodzi zostanie rozbudowany o 400 kamer

zdjęcie: Miejski monitoring w Łodzi zostanie rozbudowany o 400 kamer / fot. PAP
fot. PAP
Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę o wartości 12,5 mln zł brutto na największą dotychczas rozbudowę systemu monitoringu miejskiego. Do końca 2023 r. uruchomionych zostanie 421 nowych kamer, co z już działającymi da 1,2 tys. Pierwszy etap rozbudowy rozpocznie się w tym roku - podał urząd.
REKLAMA

Jak poinformował Urząd Miasta Łodzi w piątek w komunikacie, zgodnie z umową na rozbudowę Miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego w Łodzi, jej wykonawca, firma Sprint S.A., która w ostatnich latach uruchomiła w Łodzi kilkaset kamer zlokalizowanych w 281 punktach, zamontuje łącznie 421 nowych kamer w 108 punktach; w każdym z nich znajdzie się jedna kamera obrotowa i 3-4 o stałej pozycji. Umowa opiewa na 12,5 mln zł brutto i zakłada realizację prac w trzech etapach: do końca 2022 roku oraz do połowy i końca 2023 roku.

"Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu monitoringu miejskiego, głosując na jego rozbudowę w budżecie obywatelskim. Teraz do nas należy realizacja tego zadania. Każda nowa inwestycja w system monitoringu realnie wpływa na wzrost jakości życia w mieście. Dla służb miejskich to dodatkowa możliwość szybkiej reakcji, zanim dojdzie do incydentu lub udzielenia pomocy po wypadku. Monitoring skutecznie odstrasza także wandali, których wybryki to dodatkowe koszty dla nas wszystkich" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, cytowana w komunikacie.

Rozbudowa monitoringu obejmie osiem obszarów w centrum miasta, które są w trakcie rewitalizacji. Większość nowych punktów powstanie na obszarze, którego granice wyznaczają: al. Piłsudskiego, Park Staromiejski, ul. Targowa i Zachodnia. Nowe kamery pojawią się też na ul. Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej (na odcinku od Zachodniej do Cmentarnej).

W tej części miasta nowe elementy systemu - sieć światłowodowa, punkty kamerowe, punkty SOS - wypełnią lukę pomiędzy elementami rozmieszczonymi w Śródmieściu a tymi, które istnieją już na Kozinach.

W ramach umowy rozbudowany zostanie także system powiadamiania SOS. Chodzi o specjalnie oznakowane punkty w parkach, na skwerach czy w alejkach spacerowych, które umożliwiają szybką komunikację z dyżurującym operatorem monitoringu.

Ponadto, punkty z kamerami będą sukcesywnie uzupełniane o głośniki do przekazywania mieszkańcom komunikatów i ostrzeżeń. Urządzenia instaluje się głównie w okolicy miejsc spotkań mieszkańców, np. placów zabaw. Dzięki nim operator może natychmiast zareagować na incydenty – pouczyć osoby zachowujące się nieodpowiednio lub odstraszyć wandali.

"Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce. Jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. Po zakończeniu rozbudowy może nawet wysunąć się na pierwsze miejsce. (...) Zauważyliśmy, że praktycznie co roku w budżecie obywatelskim zgłaszane są propozycje budowy kolejnych punktów kamerowych. Tylko przez ostatnie trzy lata mieliśmy możliwość uruchomienia 27 punktów w 5 różnych projektach mieszkańców" – zaznaczył prezes firmy Sprint Waldemar Matukiewicz.

Obecnie łódzki system monitoringu składa się z 770 urządzeń umieszczonych w 281 punktach na terenie miasta. Po rozbudowie pod koniec 2023 roku system będzie liczył ponad 1,2 tys. kamer działających w ponad 400 lokalizacjach. Jednocześnie z podpisaną właśnie umową realizowane są mniejsze rozbudowy systemu, m.in. wdrożenie monitoring 2022, projekty zgłaszane przez mieszkańców w ramach BO i inne.

Z systemu miejskiego monitoringu korzysta wiele instytucji – Straż Miejska, w której siedzibie zlokalizowane jest główne centrum oglądowe, złożone z kilkunastu stanowisk operatorskich oraz ściana wideo z bieżącym podglądem obrazu z kamer, a także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka i Komenda Miejska Policji - w jej siedzibie również znajduje się duża ściana wizyjna.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
11.8°C
wschód słońca: 06:42
zachód słońca: 18:20
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-10-02 16:00
miejsce
Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 16:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 17:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 18:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany