Minister Cieszyński ogłosił w Łodzi nabór do programu "Cyfrowe Województwo"
O rozpoczęciu naboru do nowego programu minister cyfryzacji poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.
"Aby cyfryzacja działała sprawnie na wszystkich gałęziach samorządu, niezbędne jest wsparcie takich procesów poprzez programy takie jak +Cyfrowe Województwo+" - ocenił Cieszyński w Łodzi. "To nie jest pierwszy ani ostatni program, który realizujemy; wcześniej 1,2 mld zł zostało przeznaczone na inwestycje samorządowe w ramach programów +Cyfrowa Gmina+, granty PPG dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów, w ramach których przekazano 214 tys. sztuk sprzętu komputerowego, potem program +Cyfrowy Powiat+ na wyposażenie starostw powiatowych, i teraz dopełnienie w postaci +Cyfrowego Województwa+" - dodał minister.
Jak wyjaśnił, z nowego programu mogą skorzystać wszystkie województwa w Polsce - każde może otrzymać dofinansowanie w wysokości 1 mln zł. Nabór, który rozpoczął się we wtorek, będzie trwał miesiąc.
"Środki będzie można przeznaczyć na sprzęt komputerowy, szkolenia, oprogramowanie i licencje, a także na podniesienie bezpieczeństwa cybernetycznego urzędów (...) - nie tylko samych urzędów marszałkowskich, lecz wszystkich nadzorowanych i podległych im jednostek. Można sfinansować do 100 proc. wydatków kwalifikowanych, jeżeli nie ma wkładu własnego, i co ważne - ponieważ są to środki z Unii Europejskiej, to można przeznaczyć je także na sfinansowanie wydatków już poniesionych w okresie kwalifikowalności" - podkreślił minister cyfryzacji.
Cieszyński zaznaczył, że obowiązkowym komponentem programu "Cyfrowe Województwo" jest wykonanie audytu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że ataków na sektor samorządowy jest obecnie bardzo dużo i aby im zapobiec, samorząd musi zacząć od sprawdzenia mocnych i słabych stron funkcjonowania systemu elektronicznego.
"Jeszcze w tym roku uruchomimy kolejny program, z którego wszystkie samorządy będą mogły otrzymać środki na wdrożenie zaleceń wyników tego audytu; to jest szczególnie ważne, dlatego że sektor samorządowy, zaraz po ochronie zdrowia, jest drugim sektorem narażonym w Polsce na cyberataki. Za naszą wschodnią granicą mamy wojnę i zwiększone ryzyko z tym związane" - powiedział Cieszyński.
Przypomniał też niedawny atak na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, który sprawił, że przez tydzień placówka nie mogła normalnie funkcjonować.
Z kolei marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podkreślił, że znaczny postęp cyfryzacji nastąpił zwłaszcza podczas pandemii.
"Pewne drobne sukcesy na tym polu już mamy, ale wymaga to jeszcze bardzo dużo pracy. Wśród konkretnych kroków można wymienić generator wniosków witkac.pl dla organizacji pozarządowych. Uruchomiliśmy tez portal +Drzwi do kultury+, dający możliwość obserwacji wszystkich naszych wydarzeń kulturalnych. Tego typu działań będziemy mogli zrealizować więcej, a zaczniemy od +obudowania+ tego, co już jest, w systemy bezpieczeństwa" - powiedział marszałek woj. łódzkiego.
Schreiber przypomniał, że w obecnej perspektywie unijnej zapisano 24 mln euro na inwestycje związane z cyfryzacją. "To olbrzymie wydatki, które będziemy chcieli ponieść, aby ucyfrowić i unowocześnić nasz region" - zapewnił.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mk/