25 kwiecień 2023

Minister Cieszyński ogłosił w Łodzi nabór do programu "Cyfrowe Województwo"

zdjęcie: Minister Cieszyński ogłosił w Łodzi nabór do programu
fot. PAP
Rozpoczęcie naboru do programu "Cyfrowe Województwo", w którym urzędy marszałkowskie i podległe im jednostki z całego kraju będą mogły ubiegać się o 1 mln zł na cyfryzację i cyberbezpieczeństwo, ogłosił we wtorek w Łodzi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
REKLAMA

O rozpoczęciu naboru do nowego programu minister cyfryzacji poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

"Aby cyfryzacja działała sprawnie na wszystkich gałęziach samorządu, niezbędne jest wsparcie takich procesów poprzez programy takie jak +Cyfrowe Województwo+" - ocenił Cieszyński w Łodzi. "To nie jest pierwszy ani ostatni program, który realizujemy; wcześniej 1,2 mld zł zostało przeznaczone na inwestycje samorządowe w ramach programów +Cyfrowa Gmina+, granty PPG dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów, w ramach których przekazano 214 tys. sztuk sprzętu komputerowego, potem program +Cyfrowy Powiat+ na wyposażenie starostw powiatowych, i teraz dopełnienie w postaci +Cyfrowego Województwa+" - dodał minister.

Jak wyjaśnił, z nowego programu mogą skorzystać wszystkie województwa w Polsce - każde może otrzymać dofinansowanie w wysokości 1 mln zł. Nabór, który rozpoczął się we wtorek, będzie trwał miesiąc.

"Środki będzie można przeznaczyć na sprzęt komputerowy, szkolenia, oprogramowanie i licencje, a także na podniesienie bezpieczeństwa cybernetycznego urzędów (...) - nie tylko samych urzędów marszałkowskich, lecz wszystkich nadzorowanych i podległych im jednostek. Można sfinansować do 100 proc. wydatków kwalifikowanych, jeżeli nie ma wkładu własnego, i co ważne - ponieważ są to środki z Unii Europejskiej, to można przeznaczyć je także na sfinansowanie wydatków już poniesionych w okresie kwalifikowalności" - podkreślił minister cyfryzacji.

Cieszyński zaznaczył, że obowiązkowym komponentem programu "Cyfrowe Województwo" jest wykonanie audytu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że ataków na sektor samorządowy jest obecnie bardzo dużo i aby im zapobiec, samorząd musi zacząć od sprawdzenia mocnych i słabych stron funkcjonowania systemu elektronicznego.

"Jeszcze w tym roku uruchomimy kolejny program, z którego wszystkie samorządy będą mogły otrzymać środki na wdrożenie zaleceń wyników tego audytu; to jest szczególnie ważne, dlatego że sektor samorządowy, zaraz po ochronie zdrowia, jest drugim sektorem narażonym w Polsce na cyberataki. Za naszą wschodnią granicą mamy wojnę i zwiększone ryzyko z tym związane" - powiedział Cieszyński.

Przypomniał też niedawny atak na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, który sprawił, że przez tydzień placówka nie mogła normalnie funkcjonować.

Z kolei marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podkreślił, że znaczny postęp cyfryzacji nastąpił zwłaszcza podczas pandemii.

"Pewne drobne sukcesy na tym polu już mamy, ale wymaga to jeszcze bardzo dużo pracy. Wśród konkretnych kroków można wymienić generator wniosków witkac.pl dla organizacji pozarządowych. Uruchomiliśmy tez portal +Drzwi do kultury+, dający możliwość obserwacji wszystkich naszych wydarzeń kulturalnych. Tego typu działań będziemy mogli zrealizować więcej, a zaczniemy od +obudowania+ tego, co już jest, w systemy bezpieczeństwa" - powiedział marszałek woj. łódzkiego.

Schreiber przypomniał, że w obecnej perspektywie unijnej zapisano 24 mln euro na inwestycje związane z cyfryzacją. "To olbrzymie wydatki, które będziemy chcieli ponieść, aby ucyfrowić i unowocześnić nasz region" - zapewnił.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.9°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-28 18:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany