17 listopad 2020

Płażyński: opiekunowie osób niepełnosprawnych zasługują na wszechstronne wsparcie

fot. PAP
Poseł PiS Kacper Płażyński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego i do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z apelem o zniesienie zakazu podejmowania pracy zarobkowej przez otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne opiekunów osób niepełnosprawnych.
REKLAMA

"Opiekunowie osób niepełnosprawnych to współcześni herosi. Ich zaangażowanie, silna wola i powodowana bezgranicznym poświęceniem determinacja zasługuje nie tylko na najwyższy podziw, ale też na wszechstronne wsparcie ze strony państwa. Wierzę, że mechanizmów pomocowych będzie coraz więcej i że na pomoc dla najbardziej potrzebujących będą przeznaczane coraz większe środki. Przede wszystkim jednak trzeba szybko zmienić przepisy, które skuteczną pomoc utrudniają" – napisał we wtorek na Facebooku poseł PiS Kacper Płażyński.

Wskazał, że jednym z takich przepisów jest zakaz podejmowania pracy zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

"To niedobry, nieracjonalny przepis. Dlatego napisałem w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz wystosowałem interpelację do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg" – poinformował polityk.

Opublikował też treść pisma adresowanego do prezesa rady ministrów i interpelacji skierowanej do szefowej MRiPS.

"Świadczenie pielęgnacyjne wynosi dziś 1830 złotych. Jeśli opiekun osoby niepełnosprawnej chce je otrzymać, musi zrezygnować z jakiejkolwiek pracy zarobkowej, także tej zdalnej czy dorywczej. Stawia to taką osobę w trudnej sytuacji finansowej: kwota świadczenia, nawet zsumowana z innymi zasiłkami, jest zbyt niska, by zapewnić bezpieczne funkcjonowanie gospodarstwa domowego i zagwarantować osobie niepełnosprawnej terapię, rehabilitację czy specjalistyczny sprzęt" – napisał Płażyński w liście do premiera.

Zwrócił przy tym uwagę, że całkowite wyłączenie opiekunów osób niepełnosprawnych z rynku pracy powoduje u nich poczucie wyobcowania ze społeczeństwa. Jego zdaniem w sytuacji, gdy rozwijają się nowoczesne metody świadczenia pracy, "odrzucenie tysięcy kompetentnych, często świetnie wykształconych robotników, to wielka strata dla Polski".

"Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą być pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Chcą i mogą łączyć codzienny bój o godność swoich dzieci i podopiecznych z przynoszącą dodatkowe dochody pracą zawodową. Nie możemy nie dać im szansy na lepsze życie, samorealizację, możliwość rozwoju. Nie możemy odbierać Polsce energii i umiejętności tych wspaniałych ludzi" – napisał Płażyński.

Zaapelował do premiera o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania przepisów zakazujących pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

"Nie ma w moim przekonaniu żadnych powodów moralnych, społecznych, politycznych czy gospodarczych, by ten szkodliwy zakaz utrzymywać. Na dobrą decyzję pańskiego rządu w tej sprawie czekają dziesiątki tysięcy polskich rodzin. Decyzja ta będzie kolejnym potwierdzeniem, że idziemy w stronę silnej, sprawiedliwej i solidarnej" – zakończył swoje pismo Płażyński.

Z kolei w interpelacji Płażyński zapytał minister Maląg, czy kierowany przez nią resort prowadzi prace nad modyfikacją przepisów w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób niepełnosprawnych. Poseł chce też wiedzieć, kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę, nie rezygnując z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany