10 czerwiec 2019

Więcej mocy w województwie łódzkim

fot. infoWire.pl
Energa Operator rozpoczęła budowę nowego Głównego Punktu Zasilania w ramach swojej sieci. Zlokalizowana w gminie Daszyna stacja elektroenergetyczna znacząco przyczyni się do poprawy perspektyw rozwoju regionu. Już teraz wiadomo, że jej powstanie umożliwi utworzenie ponad 1000 nowych miejsc pracy.
Koronawirus
łódzkie
3391
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej oraz właściwego poziomu mocy niezbędnej dla rozwoju polskiej gospodarki, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed Operatorami Systemów Dystrybucyjnych. Aby, jak najlepiej wypełniać naszą misję w tym zakresie nie wahamy się podejmować wymaganych przedsięwzięć, nawet jeżeli łączą się one ze znacznymi wyzwaniami. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Energa-Operator zainwestowała ponad 300 milionów złotych w prace związane z modernizacją i rozbudową swojej sieci – mówi Alicja Barbara Klimiuk, Prezes Zarządu Energa Operator.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) są miejscami w ramach infrastruktury dystrybucyjnej, w których wysokie napięcie (110 kV) transformowane jest na napięcie średnie (15 kV). Odgrywają one kluczową rolę w procesie zapewnienia mocy i dostarczenia energii elektrycznej do klientów. Energa Operator posiada obecnie 269 takich punktów. W tym roku przewidywane jest zakończenie rozbudowy stacji energetycznych w Bytowie oraz Gdańsku. W perspektywie następnych kilku lat Energa – Operator planuje ukończenie ponad 20 znaczących inwestycji związanych z tego typu obiektami. Uruchomienie GPZ Daszyna oraz pełne podanie docelowej mocy planowane jest na luty 2020 roku.

Budowa nowej stacji w tak krótkim tempie jest dla nas dużym wyzwaniem. Inspiracją jest dla nas Prof. Alfons Hoffman, który wybudował w roku 1927 linię energetyczną 60 kV relacji Żur Elektrownia – Gdynia Grabówek w rekordowym czasie 6 miesięcy (ponad 140 km linii i zabudowa stacji 60/15 kV) – mówi Michał Magdziarz, Dyrektor Generalny Oddziału Energi Operator w Płocku.

Rozpoczęta niedawno inwestycja związana jest z rosnącym zapotrzebowaniem na energię ze strony przemysłu rolno-spożywczego w regionie. Jeden z większych, nowo powstających w okolicy, zakładów przetwórstwa rolnego, któremu odpowiednią moc zapewni budowana stacja, zatrudniać będzie 1000 osób.

Stacja ta jest jednym z elementów szerokiego planu inwestycyjnego, który poprawi niezawodność zasilania dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców na terenie województwa łódzkiego. Wszystkie kluczowe elementy naszego procesu inwestycyjnego takie jak koncepcja, projektowanie oraz wykonawstwo realizowane są przez podmioty z Grupy Energa, które wykorzystują efekty synergii, skracając istotnie czas realizacji zadania i istotnie wpływając na jakość wykonania - dodaje Michał Magdziarz.

Projekt techniczny GPZ sporządzony został przez spółkę Energa Invest. Generalnym wykonawcą prac jest spółka Energa Operator Wykonawstwo Elektroenergetyczne.

Nowa stacja powstaje w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne m.in. takie jak kompensacja nadążna, która umożliwia płynną regulację i kompensację prądów ziemnozwarciowych w stanach awaryjnych.

Zlokalizowana w obiekcie rozdzielnia SN-15 kV, będzie w pełni zautomatyzowana i wyposażona w zabezpieczenia cyfrowe. Dodatkowo przewidziano w niej częściowo wyposażone pola rezerwowe, umożliwiające szybką realizację zapotrzebowania na nową moc przyłączeniową.

Rozdzielnię 110 kV zaprojektowano w układzie H5, co umożliwi elastyczne i niezależne zasilanie stacji poprzez dwie linie napowietrzno-kablowe 110 kV, biegnące z istniejącej magistrali Kutno-Łęczyca. Zostaną one wykonane w układzie II-torowym z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań słupowych, zaprojektowanych przez Energę Invest.

Inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na wskaźniki niezawodności dostaw energii elektrycznej dla okolicznych miejscowości, poprawi m.in. pewność zasilania Miasta Łęczyca. Rekonfiguracja infrastruktury dystrybucyjnej, związana z budową GPZ Daszyna, w znacznym stopniu podzieli i skróci ciągi linii średniego napięcia. Przy okazji realizacji nowych wyprowadzeń, planowane jest też kablowanie istniejących napowietrznych odcinków sieci. Dla odbiorców oznacza to rzadsze i krótsze przerwy w dostawach energii elektrycznej oraz lepsze jej parametry – mówi Radosław Dobaczewski, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Energi Operator w Kutnie.

Prace projektowe, związane z połączeniem nowo budowanej stacji 110 kV / 15 kV z istniejącą infrastrukturą energetyczną średniego napięcia również realizuje Energa Invest.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
3391
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-09-10 18:30
miejsce
Wooltura, Łódź, Wólczańska 40/42
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-10 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-16 20:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany