22 kwiecień 2022

Już jutro Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

zdjęcie: Już jutro Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich / pixabay/5615562
Obchodzone od 1995 roku jest świętem wszystkich czytelników, bibliofilów i pasjonatów literatury. Ponadto to także święto tych, dzięki którym możemy czytać książki – pisarzy, wydawców i wszystkich osób, dzięki którym książka trafia w ręce czytelnika.
REKLAMA
Jego kolebką jest Katalonia, to tam pierwotnie mężczyźni w tym dniu obdarowywali kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety zaś odwdzięczały się za kwiatowy podarunek książkami.
Wybór daty – 23 kwietnia – nie był przypadkowey, ponieważ to właśnie w tym dniu zmarli jedni z największych pisarzy świata -  Miguel de Cervantes, który stworzył postać Don Kichota, twórca postaci Hamleta William Szekspir oraz piewca historii Peru Inca Garcilaso de la Vega.

Celem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest promocja czytelnictwa i ochrony własności. Z tej okazji na całym świecie organizowane są najróżniejsze wydarzenia – przede wszystkim spotkania z pisarzami i eventy promujące czytelnictwo.

A to ostatnie w Polsce według najnowszych statystyk wynosi 42%, co oznacza – według badania Biblioteki Narodowej, że w minionym roku 42% Polaków sięgnęło po książkę. Jest to najwyższy poziom czytelnictwa w Polsce od sześciu lat.

Pamiętając o słowach Umberto Eco, włoskiego pisarza i znawcy językowego „Kto czyta książki, żyje podwójnie” nie tylko dziś warto znaleźć kilka chwil na lekturę. Każda książka jest bowiem przygodą, która przenosi czytelnika w inny świat.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim miłych lektur!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
8°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 17:22
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-03-01 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Przestrzeń, Łódź, Ul. Piotrkowska 217
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany