LabFactor – nowoczesna baza edukacyjna - przyszłość dla młodych z pasją
Wznoszony przy wjeździe na kampus A nowy budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej powstaje z myślą o kształceniu specjalistów dla nowych, a także już działających w Łodzi i regionie branż gospodarki. - Wybraliśmy dla naszej inwestycji nazwę LabFactor, bo odzwierciedla ona główne przeznaczenie budynku, który będzie przede wszystkim dedykowany kształceniu studentów, ale także nawiązuje do przemysłowego dziedzictwa miasta – mówi prof. Ireneusz Zbiciński, dziekan Wydziału IPOŚ.
- Uczelnia cały czas włącza studentów, doktorantów i absolwentów w projekty budujące w centrum Polski prężny ośrodek naukowy i gospodarczy. Realizujemy je z myślą o młodych ludziach, z myślą o budowie ich stabilnej przyszłości wyznaczonej inżynieryjną przygodą, naukową pasją i atrakcyjnym zatrudnieniem, dlatego też współgospodarzami uroczystości oprócz władz i przedstawicieli świata nauki i przemysłu będą nasi studenci – podkreśla rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.
LabFactor, jeden z najnowocześniejszych budynków dydaktycznych w Polsce będzie miał cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Jego powierzchnia użytkowa to prawie 4500 m2, której większość, bo ok. 3850 m2 to powierzchnia infrastruktury dydaktycznej.
Kształceni tu będą studenci na kierunkach priorytetowych czyli inżynierii procesowej, inżynierii biochemicznej i inżynierii środowiska. Aparatura doświadczalna zakupiona dzięki projektowi sprzyjać będzie prowadzeniu zajęć o charakterze praktycznym - kształceniu rozwijającemu wyobraźnię inżynierską. Powstaną nowoczesne laboratoria takie jak m.in. laboratorium nanotechnologii i energii wodorowej, bezpieczeństwa procesów przemysłowych, czystych technologii, fotochemii stosowanej. Futurystyczna bryła nowego gmachu idealnie wpisze się w postindustrialny i nowoczesny pejzaż sąsiadującej z nim Fabryki Inżynierów XXI wieku oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego.
LabFactor czyli „Budowa nowego budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej” jest jednym z ostatnich projektów realizowanych przez Politechnikę Łódzką z unduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na lata 2007-2013. Całkowity koszt planowanej inwestycji to ponad 50 mln zł. Projektantem budynku jest architekt prof. Marek Pabich, a głównym wykonawcą firma Przemysłówka S.A. Projektem kieruje dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik.