Świętujemy Urodziny Muzeum Fabryki
Niegdyś krosna pracujące w fabryce Izraela Poznańskiego słychać było nawet nocą. Dziś fabryczne mury rozbrzmiewają głosami gości odwiedzających Manufakturę. Mimo zmian, dzięki Muzeum Fabryki historia włókienniczej potęgi nadal jest żywa, a dawne pomieszczenia wykańczalni czasami odwiedza sam Poznański. W tym roku jego śladami poszło ponad 30 tysięcy gości, których przyciągnęły interaktywne wystawy, przeszło 40 wykładów historycznych, spotkań i warsztatów dla dzieci i młodzieży. W samą tylko Noc Muzeów było tu 4 200 odwiedzających.
W ramach obchodów urodzin przygotowano pokazy filmów związanych z historią fabryki. „Nasze znajome z Łodzi”, „Saga Manufaktury”, „Poltex” i najnowszy film promocyjny Muzeum to tylko niektóre z obrazów, które będzie można zobaczyć 24 i 25 stycznia. W tych dniach zorganizowane zostaną także dodatkowe wycieczki z przewodnikiem. Udział w projekcjach i w zwiedzaniu wiąże się z zakupem biletu wstępu. Zwieńczeniem urodzinowych obchodów będzie specjalna instalacja świetlna, która ubarwi ekspozycję.
Muzeum Fabryki to miejsce, w którym kontakt z przeszłością nie ogranicza się do oglądania zakurzonych gablot. Interaktywne ekspozycje, projektowane przez Mirosława Nizio, jednego z twórców Muzeum Powstania Warszawskiego, liczne spotkania i warsztaty, sprawiają, że historię można poczuć tutaj każdym zmysłem. Pozwala na to np. model maszyny parowej, który w tym roku wzbogacił ekspozycję. Dzięki niemu goście poznają zasady działania urządzenia, które zrewolucjonizowało przemysł włókienniczy. Natomiast specjalna panorama, zamontowana na otwartym w 2014 r. tarasie widokowym, pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądała największa niegdyś łódzka fabryka.