Spośród krajów UE, Polska wydaje najwięcej środków w obszarze kolei

zdjęcie: Spośród krajów UE, Polska wydaje najwięcej środków w obszarze kolei / fot. PAP
fot. PAP
Polska, spośród krajów Unii Europejskiej, wydaje najwięcej środków w obszarze kolei - przekonywał w sobotę w Kościerzynie, w trakcie inauguracji kampanii "ekoTransport”, wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Rozpoczęta akcja ma na celu zachęcenie Polaków do korzystania m.in. z pociągów.
REKLAMA

Kampania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW) "ekoTransport" została zainaugurowana w sobotę w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zaznaczył, że ministerstwo wspiera akcję i również zachęca do tego, żeby przesiąść się z samochodów do pociągów.

"Polska, spośród krajów Unii Europejskiej, wydaje najwięcej środków w obszarze kolei. Pod tym względem jesteśmy liderem i to widać. Polska kolej się zmienia, mamy coraz więcej wyremontowanych dworców i coraz więcej pociągów" - podkreślał wiceminister.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda tłumaczył, że akcja "ekoTransport" ma na celu zachęcenie do korzystania m.in. z pociągów.

"Chcemy promować takie środki transportu, które wywierają najmniejszą presję na środowisko, które są najmniej emisyjne" - tłumaczył prezes. Zaznaczył, że tą kampanią chcą przekonać Polaków do wybierania najmniej uciążliwych dla środowiska środków transportu. "Rozpoczynamy kampanię, w trakcie której będziemy promować różne środku transportu. Zaczynamy od promocji kolei. Bo jest szybsza, tańsza i wygodniejsza od samochodu" - podkreślił.

Wiceminister Horała podzielił rozwój kolei na trzy etapy. Według niego w latach 90. i na początku lat 2000. był okres "niszczenia kolei, zamykania stacji i przystanków" oraz "zniechęcenia ludzi do korzystania z kolei". Podkreślił, że teraz jest etap "modernizacji, unowocześniania istniejących połączeń, zakupu nowego taboru i remontu dworców".

Według wiceministra "jesteśmy u progu trzeciego etapu - tworzenia nowych połączeń kolejowych". Zaznaczył, że Centralny Port Komunikacyjny zakłada powstanie prawie 2 tys. nowych linii kolejowych.

Prezes WFOŚiGW rozpoczynając akcję "ekoTransport" zaznaczył, że jeden pociąg to "ekwiwalent 8 autobusów i 100 samochodów". "Używanie tego środka transportu to oszczędność dla środowiska" - wskazał Szymon Gajda.

Akcja "ekoTransport" będzie polegała na przekonywaniu do przesiadania się z samochodu do zbiorowego transportu: kolei, tramwaju czy autobusu oraz do jazdy na rowerze i spacerów. Rzeczniczka WFOŚiGW Urszula Pakulska powiedziała, że akcja będzie polegała m.in. na nagrywaniu i udostępnianiu filmów promocyjnych, reklam w pociągach i internecie oraz organizowaniu festynów.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.6°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany