20 styczeń 2024

Trwa przenoszenie nad torami tarczy drążącej tunel kolejowy pod Łodzią

zdjęcie: Trwa przenoszenie nad torami tarczy drążącej tunel kolejowy pod Łodzią / pixabay/1096593
W nocy z piątku na sobotę rozpoczęło się przenoszenie elementów ogromnej tarczy TBM drążącej pod Łodzią tunel kolejowy. Najcięższe elementy urządzenia są transportowane nad torami z komory na ul. Skarpowej do komory na ul. Żniwnej na osiedlu Żubardź; tam rozpocznie się kolejny etap budowy tunelu w kierunku centrum - podano w PKP PLK.
REKLAMA

Wkrótce rozpocznie się budowa trzeciej części jednotorowego tunelu kolejowego pod Łodzią mającego połączyć dworce Kaliski i Żabieniec z dworcem Fabrycznym. "Inwestycja ma otworzyć aglomerację łódzką na nowe połączenia dalekobieżne, regionalne i lokalne" - podkreślił Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

"Jest to projekt niezwykle skomplikowany, wykonywany pod centrum miasta i w trudnym terenie" - zaznaczył Wilgusiak. Aby do tego doprowadzić należy przenieść nad torami kolejowymi elementy mniejszej z tarcz TBM drążących tunel, czyli "Faustyny".

"W nocy z piątku na sobotę rozpoczęła się operacja przenoszenia pierwszych elementów TBM +Faustyny+, która wydrążyła drugi jednotorowy tunel podziemnej trasy średnicowej pod Łodzią po czym zatrzymała się w komorze technologicznej na ulicy Skarpowej" - opisywał Wilgusiak.

"Wydobycie z komory tarczy TBM o wadze 650 ton wymaga podzielenia maszyny na 11 elementów, które następnie będą pojedynczo umieszczane na wcześniej przygotowanej platformie przy linii kolejowej. Stąd, elementy tarczy wraz z pojazdami do wywozu ziemi z tunelu będą przenoszone nad torami linii kolejowej do komory startowej na ulicy Żniwnej" - relacjonował.

Nad torami linii kolejowej z Łodzi do Łowicza i Kutna pracują żurawie o udźwigu 650 ton i 550 ton. "W pierwszej kolejności przeniesiony został tak zwany płaszcz tarczy o wadze 55 ton. W kolejnych etapach transportowane będą pozostałe części TBM" - poinformowano w PKP PLK.

Po przetransportowaniu na drugą stronę torów każda z części mniejszej z tarcz, zanim ponownie zacznie drążyć tunel, przejdzie szczegółowy przegląd. Potem w komorze startowej przy ul. Żniwnej elementy TBN "Faustyna" zostaną złożone; w połowie lutego ma rozpocząć się drążenie trzeciego z czterech jednotorowych tuneli w kierunku przystanku Łódź Koziny.

Większa tarcza TBM "Katarzyna" drąży główny, dwutorowy podziemny tunel pod ścisłym centrum Łodzi. Prace należy jednak koordynować z robotami wzmacniającymi kamienice na trasie przyszłego tunelu.

"Tunel średnicowy to projekt przebudowy trasy Łódź Fabryczna - Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec i kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym" - przekazał Wilgusiak.

Jak dodał przez ścisłe centrum Łodzi będą jeździły pociągi regionalne i dalekobieżne: na osi wschód - zachód, przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska a na osi północ - południe przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec.

Zakończenie inwestycji, której koszt szacuje się na 1,8 mld zł netto zaplanowano na koniec 2025 r. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
12.2°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 17:15
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-02-26 18:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-26 19:00
miejsce
Restauracja Ramki, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-28 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany