21 kwiecień 2022

Trzy inwestycje z dofinansowaniem z programu Kolej Plus

fot. PAP
Połączenia kolejowe między Wieluniem i Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Bełchatowem oraz Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem-Kamienną powstaną dzięki dofinansowaniu z programu Kolej Plus - poinformowały w czwartek władze województwa łódzkiego. Łączna wartość tych projektów to 1,25 mld zł.
REKLAMA

Dzięki wsparciu z rządowego programu Kolej Plus skomunikowane zostaną miasta regionu łódzkiego nieposiadające dotąd połączeń kolejowych - w przyszłości będzie możliwość dojechania z Wielunia przez Zduńską Wolę do Łodzi, a także z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa i dalej do Bogumiłowa. Z kolei wspólnie z woj. świętokrzyskim realizowany będzie projekt, który pozwoli na podróżowanie nową trasą między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem-Kamienną.

"Nigdy w historii nie było w Polsce takiego programu jak Kolej Plus. Nigdy po 1989 r. rząd nie podjął strategicznej decyzji o rozwoju kolei, budowie nowych linii, elektryfikacji i modernizacji linii istniejących. Na program przeznaczono 10 mld zł. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego rząd podwoił liczbę pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Nasze województwo jest jednym z beneficjentów" - podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński czwartkowej na konferencji prasowej.

Jak dodał, rząd zaakceptował wszystkie trzy wnioski, w których rolę wiodącą lub partnerską pełnił marszałek Łódzkiego; ich łączna wartość to 1,25 mld zł, z czego 1,05 mld to dofinansowanie rządowe, a pozostała część to wkład marszałka województwa i pozostałych uczestników konsorcjum.

"Gdy tylko pojawiła się możliwość skorzystania z programu Kolej Plus, natychmiast przystąpiłem do pracy, by te środki móc zagospodarować w naszym województwie. Udało nam się skupić samorządy, którym wspólnie zależało na tym, by likwidować wykluczenie komunikacyjne; m.in. miasto i gmina Bełchatów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska i Wieluń przystąpiły do projektu wspólnie z nami, również gwarantując - oczywiście odpowiednio mniejsze - środki" - wyjaśnił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Zdaniem Schreibera, realizacja trzech projektów kolejowych w Łódzkiem pozwoli nie tylko na zwalczenie wykluczenia komunikacyjnego, ale również na stworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie w takich rejonach jak leżący na obrzeżach regionu Wieluń czy rejon bełchatowski, który czeka transformacja związana z wygaszaniem działalności kopalni węgla brunatnego. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
16.1°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:35
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 17:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany