patronat medialny

Ballady i romanse słowem i obrazem malowane

fot. nadesłane
REKLAMA
Z okazji dwusetnej rocznicy pierwszego wydania „Poezyj” Adama Mickiewicza (tom 1), w którym zamieszczone zostały ballady i romanse, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do udziału w konkursach, których celem jest przybliżenie utworów z jubileuszowego tomu.

Konkursy:

*„Romantyczność w photoshopie”*– konkurs fotograficzny. Konkurs polegający na stworzeniu cyklu fotografii do wybranej ballady lub romansu.

*„Świtezianka w jeansach”*– konkurs literacki na balladę lub romans sposobem Adama Mickiewicza spisany. Zadaniem uczestników jest napisanie
ballady lub romansu utrzymanego w kanonie literackim utworów Mickiewicza, którego akcja dzieje się w czasach nam współczesnych.

*„Mowa dźwięków duszy zapisana w czasie […]”*– konkurs słowno-muzyczny polegający na nagraniu interpretacji ballady lub romansu.

Prace w konkursach można będzie składać drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście w siedzibie Biblioteki – Łódź, ul. Gdańska 100/102.

Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie: www.wbp.lodz.pl/ballady-romanse

Projekt „Ballady i romanse słowem i obrazem malowane” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”.

Myślą przewodnią projektu jest promocja i przypomnienie walorów literackich i ideowych ballad i romansów Adama Mickiewicza.Jest on dedykowany szerokim kręgom czytelników z grupy wiekowej powyżej 12 lat.

Projekt ma za zadanie:

- upamiętnienie 200. rocznicy pierwszego wydania „Poezyj” Adama Mickiewicza i promocja dzieła

- ukazanie znaczenia manifestu romantyków w szerokim kontekście kulturowym

- przypomnienie treści i wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz działania zmierzające do zachęcenia uczestników do własnej twórczości w oparciu o wybrane wiersze z tomu (konkurs literacki, fotograficzny, słowno-muzyczny). Specyfika konkursów polega na osadzeniu utworów romantycznych w realiach współczesności.

Podsumowaniem projektu będzie wręczenie nagród zwycięzcom i wystąpienie laureatów konkursu słowno-muzycznego podczas uroczystego koncertu, z którego planowana jest transmisja oraz wystawa online wszystkich prac na stronie Biblioteki i w mediach społecznościowych.

Imprezie towarzyszyć będzie ekspozycja w holu Biblioteki poświęcona 200-rocznicy wydania ballad i romansów Adama Mickiewicza w kontekście szeroko pojętej kultury polskiej.

Podsumowaniem będzie publikacja w formie książki elektronicznej na stronie www Biblioteki wszystkich prac, które wpłynęły w ramach konkursu literackiego i fotograficznego.

Patronat medialny:

TVP3 Łódź
Radio Łódź
Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
25.7°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:03
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-07-05 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-08 21:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-10 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-11 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany