reklama
kategoria: Kraj
28 listopad 2024

180 lat temu z Warszawy do Pruszkowa odjechał pierwszy pociąg wiozący pasażerów

zdjęcie: 180 lat temu z Warszawy do Pruszkowa odjechał pierwszy pociąg wiozący pasażerów / fot. PAP
fot. PAP
W czwartek 28 listopada 1844 roku z Warszawy do Pruszkowa przejechał pierwszy pociąg z pasażerami, inaugurując w ten sposób ruch kolejowy - symbolicznie, bo regularne przewozy ludzi i towarów ruszyły pół roku później - na Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.
REKLAMA

"Dla Kolei Żelaznej Warszawskiej wczorajszy dzień będzie zaszczytnie pamiętny: JO. Feldmarszałek Xżę WARSZAWSKI, Namiestnik Król: o godzinie pierwszej z południa, odbył tą koleią podróż do Pruszkowa; wczasie 26 minut wiorst I6 (dwie mile i 2 wiorsty)" - informował na pierwszej stronie "Kurjer Warszawski" 29 listopada 1844 roku. "Słońce świeciło i podróż odbyła się najpomyślniej. Towarzyszyli Xciu Jegomości, J W.Jen:-Inżynierów Dehn, 10ciu Jenerałów, Konsul Angiel:, 25ciu Członków Komitetu, wielu Sztabs i Ober- Oficerów, z Dam JWżna Pisarew Małżonka Gubernatora wojen: z Córką; odbyło oraz tęż podróż przeszło 100 mieszkańców Warszawy. Teraźniejszy Właściciel Pruszkowa W.-Skwarcow, gościnnie przyjmował przybyłych; JO. Xżę NAMIESTNIK raczył znajdować się na świetnem śniadaniu u Gospodarza. Podróż z powrotem do Warszawy również była przyiemną a nawet krótszą, bo odbyła się tylko w ciągu 20 minut" - relacjonował dziennik, szokując nieco teraźniejszych czytelników dziewiętnastowieczną ortografią i interpunkcją. "Jleż to będzie błogich korzyści" - podsumował anonimowy reporter "Kurjera".

"Błogie korzyści" po stu osiemdziemdziesięciu latach nieco chyba spowszedniały - współczesna Szybka (sic!) Kolej Miejska pokonuje trasę Warszawa Śródmieście-Pruszków w 22-23 minuty - ma jednak po drodze pięć przystanków - Ochota, Zachodnia, Włochy, Ursus i Piastów. Pociąg wiozący carskiego namiestnika Iwana Paskiewicza (1782-1856) nie zatrzymywał się po drodze.

Anonimowy reporter "Kurjera" przewidywał jednak coś więcej - niewątpliwy wpływ kolei żelaznej na rozwój cywilizacji i kultury. Choć nie wymienił w swej relacji oficjalnej już wówczas, obowiązującej od 1838 roku, nazwy "Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska" musiał chyba mieć "gdzieś z tyłu głowy" Wiedeń. I nie był w tym wówczas osamotniony. "Wiek nasz oswobodzony przez nieustający postęp cywilizacji od marzeń, w których się błąkały dawniejsze wieki, wszedł na drogę rzetelnych, rzeczywistych korzyści, ten duch go ożywia, z tą myślą dąży. Kolej żelazna — ta nowa potężna sprężyna jego sił żywotnych, ten lewiatan przemysłu ludzkiego w naszych czasach, wyda owoc, którego żaden rozum, nie mówię opisać, ale nawet w myśli wystawić jeszcze nie jest w stanie, żadna jeszcze myśl tak daleko sięgnąć nie zdoła" - napisał w 1841 roku, niejaki K. Krupski cytowany przez historyka Ryszarda Kołodziejczyka (1922-2019) w szkicu pt. "Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska — pierwsza polska linia kolejowa (1845-1914)" zawartym w publikacji pt. "Gdy do Grodziska ruszył parochód" (1990) zredagowanej przez Andrzeja Stawarza, etnografa i historyka. Powtarzanie nazwy jednej z kulturalnych stolic ówczesnej Europy było - w opinii wielu współcześnie piszących o tej magistrali - niezłym chwytem marketingowym, bowiem przez wiele jeszcze lat bezpośrednie pociągi z Warszawy do Wiednia nie kursowały.

"Kolej żelazna nie pozostanie jedynie środkiem mechanicznym, niech tylko sieć jej na całą Europę rzuconą zostanie, a wszystko na kolejach żelaznych pójdzie naprzód: przemysł, cywilizacja, rozum, moralność" - słusznie przewidywał Krupski. "Biada temu, kto na tę kolej nie siądzie, daleko on za nią w tyle pozostanie" - podkreślił. Pisane to było - warto przypomnieć w zniewolnej zaborami Polsce, w tej jej części nad którą trwała "noc paskiewiczowska".

Kolej od początku robiła wrażenie. "Czekałem do 9 1/2 w wieczór na parowe powozy. Wreszcie ujrzałem śród ciemności pędzącą maszynę, czarną z dwoma purpurowymi latarniami, szatan z oczami dwoma krwią zaszłymi. Tak serce uderzyło, jak dzwon w piersiach" - pisał Zygmunt Krasiński (1812-59) w liście do Delfiny Potockiej (1807-77). O związanych z koleją żelazną emocjach tysięcy innych twórców świadczą obecnie nieprzeliczone tytuły książek, filmów, sztuk teatralnych, muzycznych kompozycji - których wciąż przybywa. Raptem roku temu w warszawskim Teatrze Wielkim miała premierę opera "Ślepy tor" z librettem Antoniego Libery i muzyką Krzysztofa Meyera.

Podczas niedawnej konferencji pt. "Kulturowe znaczenie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej" w warszawskiej Stacji Muzeum Marek Moczulski, dziennikarz i publicysta, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, wspomniał ludzi związanych z warszawską "Kolejówką" - liczącą 150 lat najstarszą szkołą kolejową w Polsce. Wymienił nauczcieli m.in. kompozytora Zygmunta Noskowskiego (1846-1909), który uczył w tej szkole śpiewu i muzyki; językoznawcę Stanisława Szobera (1879-1938) - szkolnego polonistę; encyklopedystę Wojciecha Grochowskiego (1823-76) - dyrektora szkoły. "Kolejówka" powstała w sierpniu 1875 r. jako Szkoła Techniczna Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei Żelaznej.

Uczniami "kolejówki" byli m.in. Stefan Jabłkowski (1863-1926) - współtwórca Domu Towarowego "Bracia Jabłkowscy"; Aleksander Janowski (1866-1944) podróżnik, pionier krajoznawstwa, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego; Władysław Podkowiński (1866-95) malarz, autor "Szału uniesień" oraz Wacław Sieroszewski (1858-1945), pisarz, działacz niepodległościowy, etnograf, badacz Syberii.

Moczulski przypomniał również, że zawodowo z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską byli związani m.in. Władysław Bogusławski (1838-1909) wnuk Wojciecha – ojca teatru Polskiego - krytyk literacki, muzyczny, teatralny, nowelista, tłumacz i reżyser; konstruktor Edward Wawrykiewcz (1847-1917), współzałożyciel "Stowarzyszenia śpiewaczego Lutnia" oraz Julian Adolf Święcicki (1850-1932) – językoznawca, pisarz i tłumacz, wiceprezes komitetu budowy pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie.

Konferencja w Stacji Muzeum odbyła się 13 listopada - dokładnie w setną rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi, człowiekowi związanemu z Koleją Warszawsko-Wiedeńską zarówno pracą toromistrza (1888-93) jak i przez tragiczny wypadek we Włochach 13 lipca 1900 r. - za poniesiony wówczas uszczerbek na zdrowiu wyprocesował rekompensatę. "Wypłacili mi dzisiaj 38.500 rubli odszkodowania, dosyć, jeśli na pogrzeb – za mało, jeśli na życie" - napisał Reymont 18 lutego 1901 r. ("Dziennik nieciągły 1887–1924").

Zasługą Marka Moczulskiego było odnalezienie w 1985 roku - miesiąc przed obchodami 140 rocznicy uruchomienia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej - na Starych Powązkach grobu Stanisława Wysockiego (1805-68) projektanta i głównego inżyniera budowy tej magistrali, a także malarza, postaci wówczas praktycznie zapomnianej. Pomysł odszukania mogiły twórcy "Wiedenki" podsunął Moczulskiemu kolega Wiesław Wojasiewicz, kolejarz i autor książek o historii polskich kolei. W efekcie ich działań Stanisław Wysocki wrócił do polskiej historii - m.in. patronuje warszawskiemu technikum kontynuującemu tradycje "kolejówki" - a jego grób na Powązkach został odremontowany.

Zapomnianą nieco postacią pozostaje Józef Rutkowski autor książki pt. "Parochód djabłem, czyli przesądy gminu" wydanej w Warszawie w 1847 roku — rok przed dotarciem magistrali do granicy w Maczkach.

"Był jednym z pierwszych konduktorów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, jeżdżąc stale na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XIX w. na trasie z Warszawy do Częstochowy. Nieprzeciętny zmysł podpatrywania +życia na gorąco+ w podróży pozwolił Rutkowskiemu na zebranie kapitalnych materiałów obrazujących, w jaki sposób ówczesne społeczeństwo oswajało się z +kolejami żelaznymi+" - napisał Andrzej Stawarz. "Załogę pociągu, w szczególności maszynistę i jego pomocników, chłopi uznali początkowo za istoty diabelskie rodem z piekła. Obecność kolei żelaznej na ziemi musiała znaleźć głębsze uzasadnienie: stało się jasne, że wagonami ciągnionymi przez +parochody+ wywożono z Warszawy i innych miast tych mieszczan, którzy zaprzedali swe dusze diabłu, oddając się uciechom życia, rozpuście. Tego typu wyobrażenia spowodowały, że chłopi stronili od kolei, jak od każdej +siły nieczystej+, mogącej także godzić poważnie w chłopskie — i w ogóle w dobre obyczaje" - wyjaśnił.

"Kumie! pojedziewa kiedy masyną? - Nie myślę. - A cemus? — Bo ksiądz nie da rozgzesenia. - Baj baja - kiedy Cęstochowa pzyjęła biesa, to i nas gzesników nie odzuci" - zanotował rozmowę wieśniaków Józef Rutkowski. "Choć zarobki mniejse mamy, Przecież dus nie zapzedamy, Tak jak wietrzne Warsiawiany, Cheretyki i pogany. W imię ojca, w imię ducha Niech wam djabeł w usy dmucha, A dmuchając para wściekła Niech was wezie w otchłań piekła, A to za nase strachanie Odpuśćze im gzechy Panie! Niech choć w cyscu ulgę mają Jeśli się wyspowiadają" - zacytował ludową rymowankę konduktor Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Która wciąż działa.

Paweł Tomczyk (PAP)

top/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
0.8°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Obiecana Restaurant & Cafe, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany