reklama
kategoria: Kraj
21 kwiecień 2023

Inwestycja w kulturę to inwestycja prorozwojowa

zdjęcie: Inwestycja w kulturę to inwestycja prorozwojowa / fot. PAP
fot. PAP
Nakłady na zabytki trzeba traktować jako inwestycję, bo zrewitalizowane miasta pobudzają m.in. przemysł turystyczny czy sektory kreatywne. Inwestycja w kulturę to inwestycja prorozwojowa – powiedział w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
REKLAMA

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zmianę proporcji, które od jesieni 2015 roku nastąpiły m.in. w nakładach na kulturę, także w dziedzinie ochrony i renowacji zabytków. „Nasi poprzednicy przeznaczali ok. 90 milionów złotych rocznie na ochronę zabytków, my przeznaczamy obecnie ok. 250 milionów rocznie tylko na program ministra „Ochrona zabytków”. Uruchomiliśmy też nowy mechanizm finansowania ochrony zabytków w ramach programu Polski Ład. W ciągu trzech lat przeznaczamy na ten cel trzy miliardy złotych” – powiedział PAP minister Gliński.

„Do tego należy dodać zwiększenie nakładów na zabytki w ramach funduszy wojewódzkich konserwatorów zabytków” – przypomniał. „Ponadto pracujemy teraz nad powołaniem agencji rewitalizacji – instytucji porównywalnej do tych, które funkcjonują w obszarach rolnych czy ochrony środowiska. Do jej zadań będzie należało przygotowywanie rozwiązań w zakresie rewitalizacji miast, opieki m.in. nad dworkami, które się rozpadają, nadzoru nad zabytkami, które nie zostały jeszcze podniesione z ruin, pozyskiwania finansowania na te działania” – wskazał. Wicepremier zaznaczył, że często właściciele, czy to prywatni, czy samorządowi nie dają sobie z rady z opieką nad zabytkami. „Chcemy, aby powstała instytucja, która będzie dla nich wsparciem w tym obszarze. Ustawa jest już niemal gotowa i będziemy ją realizowali” – przekazał.

Prof. Gliński zwrócił uwagę, że nawet tak znaczne pieniądze, które pojawiły się w budżecie ministerstwa kultury, nie oznaczają, że od razu znikną wszelkie opóźnienia i wieloletnie zaniedbania w dziedzinie opieki nad zabytkami. „Musimy wziąć pod uwagę fakt, że w tym obszarze przez dziesiątki lat nic nie zrobiono. Widać to między innymi w Łodzi, gdzie całe kwartały miasta nie są wyremontowane, zrewitalizowane. Można znaleźć takie enklawy zresztą w całej Polsce, mimo że przez te siedem i pół roku wiele zrobiliśmy, aby to zmienić” – mówił PAP wicepremier.

„Na pewno potrzebne są nowe mechanizmy finansowania opieki nad zabytkami” – podkreślił. „Nakłady na zabytki trzeba traktować jako inwestycje, bo zrewitalizowane miasta przyciągają turystów, za tym idzie rozwój branży turystycznej, ale równie często w takich miejscach z powodzeniem rozwijają się przemysły kreatywne. W tej chwili inwestycja w kulturę to inwestycja prorozwojowa” – podkreślił szef MKiDN.

Zdaniem Piotra Glińskiego, o kulturze i historii należy ciągle przypominać na wszystkie możliwe sposoby. Wicepremier nawiązał w ten sposób do „Iskier Niepodległej”, multimedialnego widowiska Biura „Niepodległa”, które właśnie dotarło do Zgierza (Łódzkie). „Ta mobilna wystawa w bardzo nowoczesny sposób opowiada o rozmaitych dokonaniach polskiej kultury, polskiej nauki i sportu. Można tam zobaczyć, że takie ambitne podejście do funkcjonowania wspólnoty jest czymś atrakcyjnym” – wyjaśnił. „Zachęcamy młodych ludzi, aby tak właśnie – ambitnie - podchodzili do swoich relacji ze wspólnotą, żeby byli dumni z Polski” - podsumował wicepremier. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
9.4°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 18:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-10-02 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:00
miejsce
Restauracja Ramki, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany