reklama
kategoria: Kraj
30 czerwiec 2024

Język śląski w popularnym internetowym tłumaczu

zdjęcie: Język śląski w popularnym internetowym tłumaczu / fot. PAP
fot. PAP
Język śląski znalazł się wśród języków możliwych do wybrania w jednym z popularnych internetowych tłumaczy - zwracają uwagę przedstawiciele śląskich regionalistów i językoznawców. Jak akcentują, choć narzędzie robi jeszcze błędy, będzie ważnym kanałem popularyzacji śląskiej kultury i języka.
REKLAMA

"Google zaimplymyntowoł ślonsko godka do swojigo translatora. To richtig wożny szrit do popularyzacyji naszyj godki, a do jij nauki (To ważny kamień milowy w popularyzacji naszego języka i jego nauki - PAP)" - napisali w facebookowym wpisie przedstawiciele Ślonskiyj Ferajny.

"Chocioż trza mu jeszcze pewno dać trocha cajtu na to coby to akuratnie fongowało, bo na tyn momynt wiynkszość gynerowanych tekstow je ze totalnymi felerami (Chociaż trzeba jeszcze trochę czasu, żeby działało to poprawnie, bo obecnie większość tłumaczeń ma znaczne błędy - PAP)" - zastrzegli regionaliści.

Śląski tłumacz i popularyzator języka śląskiego, przewodniczący Rady Języka Śląskiego Grzegorz Kulik uznał, że na razie nie widzi konkurencji dla współtworzonego przezeń narzędzia Silling - zarówno pod kątem "Korpusu Ślonskij Mowy", jak i translatora - ale wie, że może się to zmienić, ze względu na możliwości internetowego giganta.

"I mom nadzieja, że sie zmiyni, bo w końcu je ftoś inkszy, fto tworzi autyntyczne moderne ślonske norzyńdzia (I mam nadzieję, że to się zmieni, bo wreszcie ktoś inny tworzy autentyczne, nowoczesne śląskie narzędzia - PAP)" - zaznaczył Kulik.

"Fest mie cieszy to, że ślonski jynzyk biere sie pokazować we nowych technologijach, bo to znaczy, że zmyńszo sie cyfrowo dziura miyndzy nami a srogimi jynzykami. Rod byda patrzeć na dalsze kroki ôd Google (Bardzo się cieszę, że język śląski pojawia się w nowych technologiach, bo oznacza to, że zmniejsza się cyfrowy dystans między nami, a dużymi językami. Z radością będę przyglądał się kolejnym krokom Google - PAP)" - dodał tłumacz.

29 maja br. prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim językiem regionalnym w Polsce - po kaszubskim.

Oznaczałoby to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć ze śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem śląskiego czy wprowadzenie do komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się tym językiem.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP napisano, że podejmując decyzję o wecie, prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka "umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego" (przepis ten stanowi, że aby etnolekt mógł zostać uznany za język regionalny, musi różnić się od oficjalnego języka państwa).

"Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego" - dodano na stronie KPRP.

Na początku czerwca br. ministra edukacji Barbara Nowacka (KO) poinformowała, że niezależnie od weta prezydenta w tym roku na wsparcie języka, tożsamości i kultury śląskiej trafią zabezpieczone już w budżecie resortu pod kątem nowelizacji 2 mln zł.

B. minister edukacji, posłanka Krystyna Szumilas (KO) wskazała, że kwota ta może zostać przeznaczona na przygotowanie materiałów, które w przyszłości będą potrzebne w nauczaniu języka regionalnego. Szumilas dodała, w Sejmie jest większość, która znów może przyjąć ustawę o języku śląskim jako regionalnym - gdy zostanie wybrany prezydent, który ją podpisze.

Podczas spisu powszechnego w 2021 r. używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego. (PAP)

mtb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-0°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-14 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 18:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany