reklama
kategoria: Kraj
16 listopad 2024

Pakiet zmian dotyczących bezpieczeństwa na drogach to rewolucja

zdjęcie: Pakiet zmian dotyczących bezpieczeństwa na drogach to rewolucja / fot. PAP
fot. PAP
Zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach są szerokie i po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
REKLAMA

Szefowie MSWiA, MS i MI zapowiedzieli w piątek zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Wśród propozycji znalazła się m.in. możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku, gdy ktoś złamie nałożony już wcześniej zakaz oraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przepadku pojazdu dla kierowców, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu.

"To na pewno szeroka zmiana, bo po raz pierwszy wykracza poza jeden akt prawny, poza jeden kodeks. Zmiany dotyczą bowiem zarówno Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Ustawy prawo o ruchu drogowym i Ustawy o kierujących pojazdami. Pod tym względem jest to podejście rewolucyjne" - ocenił wiceszef MS Arkadiusz Myrcha.

Wiceszef MS zaznaczył, że tą propozycją rząd chce pokazać, że "istotą nie jest skoncentrowanie się na tylko jednym przepisie karnym i podnoszenie sankcji za konkretne przestępstwo". "To faktycznie nie rozwiązuje problemu, ale skupiamy się z jednej strony na egzekucji zasądzonych dotychczas wyroków, przede wszystkim środków karnych i odpowiadamy na realny problem, czyli lekceważenie tych środków karnych. Z drugiej strony jest to pakiet przepisów, które będą wpływały na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - powiedział.

"Mówimy tu o pakiecie przedstawionym przez Ministerstwo Infrastruktury, który dotyczy zasad ruchu poza terenem zabudowanym, szkoleniu kierowców, ograniczeniu możliwości redukcji punktów karnych. Jeśli te wszystkie propozycje zbierzemy w jedną całość: narzędzia dla policji, narzędzia dla sądu, przepisy administracyjne, to nie ulega wątpliwości, że wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo na polskich drogach" - ocenił.

Zapytany, o to na jakim etapie są prace legislacyjne nad propozycjami, przekazał, że prace wewnątrzresortowe zmierzają ku końcowi. "W dużej mierze zakończony jest etap konsultacyjny. Te projekty już częściowo weszły do wykazu prac legislacyjnych rządu, a pozostałe zostaną wpisane najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni. Bardzo byśmy chcieli, żeby jeszcze zimą ten projekt trafił do Sejmu" - zaznaczył. Dodał, że zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Dopytywany o propozycję wprowadzenia do Kodeksu karnego pojęcia tzw. zabójstwa drogowego zaznaczył, że w państwach, w których ono występuje, sprowadza się do karania nieumyślnego spowodowania śmierci na drodze w konkretnych okolicznościach, np. przy przekroczeniu prędkości i jeździe po alkoholu. "Zmiany, które proponujemy będą wyczerpywały w całości te wszystkie regulacje, które pod tym pojęciem występują w innych państwach" - zaznaczył.

Wiceszef MS doprecyzował, że będzie to dotyczyło wyłącznie przestępstwa nieumyślnego. "Natomiast jeżeli osoba działa z zamiarem pozbawienia życia nie ma mowy o przestępstwie drogowym, tylko po prostu o przestępstwie zabójstwa. To zupełnie inna kategoria czynów. W sferze przestępstw drogowych możemy mówić jedynie o przestępstwach, które doprowadzają do śmierci w sposób nieumyślny" - zaznaczył.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest zaostrzenie kar dla kierowców, którzy wsiadają za kierownicę, mimo sądowego zakazu. Kolejne zmiany dotyczą kierowania pod wpływem alkoholu. Zgodnie z propozycją, w przypadku kierowców, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu powyżej 1,5 promila we krwi, zostanie ustawowo wprowadzone w Kodeksie karnym ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności.

Wśród proponowanych zmian znalazł się także m.in. nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Wprowadzone zostanie też nowe wykroczenie - tzw. drift. Grozić ma za to grzywna nie mniejsza niż 1500 zł, zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, a także zabezpieczenie pojazdu na 30 dni. W przypadku recydywy kary będą podwajane.

Propozycja zakłada również wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną (brawurową) jazdę. Proponowane jest też podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym (nielegalny wyścig, rażąco niebezpieczna, brawurowa jazda lub złamanie zakazu prowadzenia pojazdów). Będzie za to grozić od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności; w tego typu sprawach sąd będzie orzekał również przepadek pojazdu.

Zmienić mają się również przepisy dotyczące młodych kierowców. Zgodnie z propozycją prawo jazdy kat. B będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 17 lat. Bedą ich jednak obowiązywały pewne ograniczenia oraz dwuletni okres próbny. W trakcie tego okresu obowiązywać ich będzie m.in. zerowy limit na alkohol, niższy limit maksymalnej prędkości - 80 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.

Ponadto nowy kierowca, który przez dwa lata od uzyskania uprawnień popełni dwukrotnie wykroczenie, które będzie określone w rozporządzeniu jako najbardziej drastyczne, np. wyprzedanie na przejściu dla pieszych czy radykalne przekroczenie prędkości, będzie miał wydłużony okres próbny o dwa lata.

Osoba taka przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18. roku życia będzie musiała jeździć z doświadczonym kierowcą, który ma mieć przynajmniej 24 lata i co najmniej 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

Według propozycji osoba, która nie zastosuje się do orzeczonego zatrzymania prawa jazdy i wsiądzie za kierownicę, będzie mogła dopiero po pięciu latach ubiegać się o odzyskanie uprawnień. Z kolei kierowca, który na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej poza terenem zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h ma stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

Także według zmienionych przepisów nie będzie możliwości redukcji punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia.

Wprowadzone mają zostać też zmiany limitu prędkości na drogach publicznych dla ciągników rolniczych. Obecnie maksymalna prędkość poruszania się ciągników wynosi 30 km/h. Według proponowanych zmian limit ma wynosić 40 km/h. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-3.1°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany