reklama
kategoria: Kraj
2 październik 2024

Pamięć o Powstaniu Warszawskim wyznacza nam kierunkowskaz

zdjęcie: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wyznacza nam kierunkowskaz / fot. PAP
fot. PAP
Pamięć o Powstaniu Warszawskim wyznacza nam kierunkowskaz - mówił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski we środę, podczas uroczystość zakończenia obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego.
REKLAMA

W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji centralnych, uczelni wyższych oraz ośrodków naukowych. W uroczystości uczestniczyli również powstańcy, Barbara Tokarska, prof. Leszek Żukowski, Janusz Maksymowicz oraz Stefan Maciąg.

"Pamięć o Powstaniu Warszawskim, pamięć o wszystkich tych wartościach, towarzyszyła kolejnym pokoleniom przez wiele lat. Napędzała nas energią, wyznaczała nam pewien kierunkowskaz, pozwalała pamiętać o wartościach i o tym, co najważniejsze. To właśnie to przesłanie, żeby nigdy się nie poddawać i że godność i wolność to są te wartości najważniejsze" - mówił podczas swojego wystąpienia Rafał Trzaskowski.

"Wydawało się, że to zadanie absolutnie niemożliwe, jednak Warszawa powstała z gruzów. I dzisiaj jest piękna każdego dnia. I to jest to przesłanie niezłomności, to jest to przesłanie, że zawsze warto walczyć o wolność. To jest to przesłanie, że Warszawianki i Warszawiacy nigdy się nie poddają" - dodał Trzaskowski.

"Dzisiaj takie jest właśnie przesłanie powstania, które dla nas, Warszawiaków, jest szczególnie cenne. Cokolwiek by się działo, zwłaszcza w momencie zagrożenia, zwłaszcza w momencie, kiedy musimy być razem, chcemy być razem, wygrywa w nas poczucie solidarności, wygrywa w nas poczucie wspólnoty i razem jesteśmy w stanie codziennie pracować i poświęcać się dla naszego miasta po to, żeby ono piękniało. Ta historia, ta rana, która w pewnym sensie pozostała niezabliźniona, przypomina nam właśnie o tym, jaki powstańcy mieli hart ducha i że ten hart ducha mamy szansę po nich odziedziczyć" - dodał.

"Po zakończeniu działań wojennych postanowiono, że z gruzów miasta usypany zostanie kopiec i otrzymał on w porozumieniu ze środowiskami kombatantów nazwę Kopiec Powstania Warszawskiego. Na Kopcu tym spotykamy się w kolejną rocznicę rozpoczęcia i zakończenia Powstania Warszawskiego na tak zwaną chwilę zadumy" - mówił prof. Leszek Żukowski. "Istotne jest, że przechodzimy tutaj, aby zapłonął ogień, a następnie, żeby go zgasić. Nie z myślą o ogniu, ale o Powstaniu Warszawskim, jego celowości, potrzebie i efektach" - kontynuował.

Podczas uroczystości wybranym osobom i instytucjom wręczono medale okolicznościowe upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Medal otrzymał Rafał Trzaskowski, Dowództwo Garnizonu Warszawa, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska m.st. Warszawy, Komenda Rejonowa Policji Warszawa II, inspektor Mariusz Kaszowicz, Straż Miejska m.st. Warszawy II oddział terenowy, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a także Halina Niemiec, Maciej Dębski, Maciej Garczyński oraz Ewa Bujalska. Następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńców oraz ceremonia przekazania "Ognia Pamięci" do Grobu Nieznanego Żołnierza.

2 października 1944 r., po 63 dniach walk, zakończyło się Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji. Na mocy porozumienia, 5 października 1944 r. do niewoli trafiło ponad 11,5 tys. żołnierzy AK. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. osób cywilnych.(PAP)

maku/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
0.3°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-01 17:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-02 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-03 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-03 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany