reklama
kategoria: Kraj
14 listopad 2024

Święto Niemego Kina w warszawskim kinie Iluzjon

zdjęcie: Święto Niemego Kina w warszawskim kinie Iluzjon / fot. PAP
fot. PAP
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną edycję Święta Niemego Kina. Artystyczne połączenie przeszłości ze współczesnością, dawnego kina z nowoczesnym brzmieniem stanowi tradycję tego wydarzenia - napisano w informacji przesłanej PAP.
REKLAMA

Hasło przewodnie tegorocznej, 19 3. edycji brzmi: "Co krok, to mrok". Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 w warszawskim kinie Iluzjon zaplanowano seanse filmów grozy w klasycznym i współczesnym wydaniu. Doświadczenie wzbogaci muzyka na żywo w wykonaniu Antoniny Nowackiej, YANA, Lubomira Grzelaka, Artura Rumińskiego, kwartetu Titanic Sea Moon, zespołu Hinode Tapes i Stefana Wesołowskiego.

"Filmy czerpiące pełnymi garściami z literatury gotyckiej, folkloru i wpisujące się równocześnie w mroczne czasy i niepokoje targające Europą stały się inspiracją dla filmowców na całym świecie i rozpoczęły wielką modę na grozę w kinie. Kino gatunkowe opiera się na podstawowej umowie między nadawcami (twórcami filmu) a odbiorcami (jego widownią). Ta umowa zakłada, że idąc do kina, godzimy się na konkretną formułę i oczekujemy określonych poszczególnych doznań. Czy wzruszeń na melodramatach czy patriotycznych zrywów w filmach wojennych, czy śmiechu na komediach. W przypadku horroru tą podstawą jest niezmiennie jedno: będziemy się wspólnie bać" - podkreślił cytowany w przesłanej PAP informacji dyrektor FINA Tomasz Kolankiewicz.

Święto Niemego Kina otworzy niemiecki klasyk kina grozy "Nosferatu – symfonia grozy" (1922) F.W. Murnaua ilustrowany muzycznie przez Stefana Wesołowskiego, kompozytora odnajdującego się w poetyce kina niemego. To gatunkowy archetyp horroru wampirycznego. Historia wpisuje się w powojenne, niemieckie niepokoje – ale też odwołuje się do ludzkiego lęku przed groźną i nieznaną siłą.

Ponadto w programie znalazł się uznawany za pierwszy pełnometrażowy horror "Student z Pragi" (1913) Stellana Rye, a także "Ręce Orlaca" (1924) Roberta Wienego inicjujące gatunek "body horror", ekspresjonistyczny "Gabinet figur woskowych" (1924) Paula Leniego oraz "Ten, którego biją po twarzy" (1924) - amerykański film szwedzkiego reżysera Victora Sjöströma. "Furman śmierci" (1921) - również w reżyserii Sjöströma - zamknie festiwal.

W repertuarze znalazła się także współczesna niema baśń "Antena" (2007) Estebana Sapira. Po jej pokazie odbędzie się debata o znaczeniu takich artystycznych eksperymentów. Zaplanowano również pierwszy w Polsce nocny maraton z francuskimi "Wampirami" (1915-1916), serialem kinowym Louisa Feuillade’a. Premierowemu pokazowi wszystkich dziesięciu odcinków towarzyszyć będzie pięć setów didżejskich.

W programie znalazła się też propozycja dla młodych widzów, pozbawiona grozy, kultowa animacja "Felix w Hollywood" (1923) w reżyserii Ottona Messmera. Seans połączony z muzycznym warsztatem sensorycznym pozwoli uczestnikom przenieść się w czasy złotej ery kina – i poczuć się współtwórcami filmu. Razem z Anną Ługowską i jej zespołem stworzą dźwięki do tej klasycznej, niemej animacji podczas warsztatu dla dzieci od 9. do 14. roku życia.

"Artystyczne połączenie przeszłości ze współczesnością, dawnego kina z nowoczesnym brzmieniem stanowi tradycję Święta Niemego Kina" - napisano w informacji.

Seanse poprzedzą wprowadzenia filmoznawców. Edycja 19 3 Święta Niemego Kina "to także symboliczne odliczanie FINA do ważnego podwójnego jubileuszu". W 2025 roku 70-lecie powstania Filmoteki Narodowej i 20-lecia Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego uczci 20. edycja Święta Niemego Kina. Wydarzenie organizowane przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny realizowane jest w ramach "Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności".(PAP)

maku/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
1.1°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Browar Warkot, Łódź, ul. prez....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:30
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 20:00
miejsce
Wooltura, Łódź, Wólczańska 40/42
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany