reklama
kategoria: Kraj
5 sierpień 2024

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały różnicującej odwiedzających kąpielisko Zakrzówek

zdjęcie: Wojewoda stwierdził nieważność uchwały różnicującej odwiedzających kąpielisko Zakrzówek / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w wydanym w poniedziałek rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa z lipca br., na mocy której mieszkańcy miasta posiadający Kartę Krakowską będą mogli wejść poza kolejnością na teren parku i kąpieliska Zakrzówek.
REKLAMA

Największy krakowski park wraz kąpieliskiem, który powstał na 60 hektarach zalanego dawnego kamieniołomu wapienia na Zakrzówku, został otwarty w czerwcu zeszłego roku. Od tego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i przyjezdnych – w gorące dni stoją oni w wielogodzinnych kolejkach do wejścia do obiektu.

3 lipca krakowscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu parku. Uchwała ta wskazywała, że mieszkańcy Krakowa posiadający Kartę Krakowską będą mogli wejść na teren parku poza kolejnością.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w wydanym w poniedziałek rozstrzygnięciu ocenił, że „RMK w sposób istotny naruszyła obowiązujący porządek prawny”. „Istotne naruszenie prawa powoduje, że uchwała musiała zostać unieważniona w całości” - zaznaczył wojewoda.

Wojewoda stwierdził, że akt ten narusza konstytucyjne zasady: równego traktowania, sprawiedliwości społecznej, poprawnej legislacji oraz wolności poruszania się.

Nierówne traktowanie dotyczy zarówno krakowian, jak i osób odwiedzających Kraków. Uchwała różnicuje bowiem mieszkańców Krakowa w zakresie dostępu do Parku Zakrzówek na tych, którzy posiadają Kartę Krakowską, jak i na tych, którzy jej nie mają. Tymczasem Karta Krakowska jest przywilejem, a nie obowiązkiem mieszkańców – argumentował wojewoda.

Ponadto status posiadacza Karty Krakowskiej może dotyczyć także osób niebędących mieszkańcami Krakowa, w tym rozliczających jedynie podatek w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie miasta, a także dzieci tych osób, których warunek zamieszkania w ogóle już nie dotyczy.

Wojewoda Małopolski zwrócił też uwagę, że parki miejskie, podobnie jak drogi publiczne czy obiekty sportowe, są miejscami użyteczności publicznej. Wprowadzenie regulacji wyrażonych w uchwale ogranicza zatem swobodę poruszania się, a co za tym idzie – jest niezgodne z prawem.

„Wprowadzenie możliwości wejścia na teren parku miejskiego (nie tylko kąpieliska) poza kolejnością dla wskazanej w uchwale grupy osób stanowi równocześnie ograniczenie prawa do przebywania w miejscach publicznych dla pozostałych osób, niespełniających przyjętego kryterium” - argumentował wojewoda.

Według niego zapisy uchwały są także sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej, polegającą na dążeniu do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i powstrzymywaniu się od kreowania nieusprawiedliwionych, niepopartych obiektywnymi wymogami i kryteriami przywilejów dla wybranych grup obywateli.

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw – zaznaczył wojewoda małopolski - mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób, przy czym ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Zdaniem organu nadzoru przyczyną ingerencji władzy publicznej w prawa i wolności jednostki nie może być kwestia kosztów finansowania budowy i utrzymania obiektu z budżetu Miasta Krakowa, a ten argument powoływała Rada Miasta Krakowa.

Zgodnie z prawem wykonanie uchwały zostaje wstrzymane z dniem doręczenia organowi samorządowemu rozstrzygnięcia nadzorczego. Na rozstrzygnięcie to przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w ciągu 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia. Prawomocne rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały w całości oznacza wyeliminowanie jej z obrotu prawnego.

Uchwała wraz z rozstrzygnięciem nadzorczym została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Budowa parku Zakrzówek ruszyła w sierpniu 2019 r. Na 60-hektarowym terenie są: kąpielisko z toaletami i prysznicami, ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe, stoły do ping-ponga, ściany wspinaczkowe, punkty obserwacyjne, huśtawki, strefa grillowa oraz miejsce piknikowe. Wkrótce dostępna będzie także strefa kąpieli dla psów. Koszt inwestycji to blisko 60 mln zł - budowa w całości została sfinansowana z budżetu gminy Kraków. (PAP)

rgr/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-0.9°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-11 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany