reklama
kategoria: Kraj
26 styczeń 2024

Zainaugurowano obchody 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

zdjęcie: Zainaugurowano obchody 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu / fot. PAP
fot. PAP
Obchody 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się w piątek pod warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Główna ceremonia odbędzie się w sobotę, w79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz.
REKLAMA

W piątek, o godz. 13 rozpoczęły się obchody 19. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jak co roku wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Tegoroczne obchody odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Organizatorem obchodów jest Fundacja Shalom.

"Jutro, 27 stycznia, przypada 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miejsca, które stało się symbolem holokaustu" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Auschwitz, podobnie jak inne obozy, powstało z nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka, rasizmu i ksenofobi. Zbrodnia, która została dokonana na narodzie żydowskim, wciąż poraża swoim ogromem, ale też precyzją planowania tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" – napisał marszałek Sejmu.

"Wśród nas jest już niewielu ocalałych, uroczystości upamiętniające ofiary holokaustu odbywają się często bez udziału byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ale pamięć o zagładzie nie może odejść wraz z ostatnimi świadkami. Ważna jest zatem dbałość o miejsca pamięci, a także o zgromadzone artefakty, ponieważ są one przejmującymi dowodami zbrodni" – napisał Hołownia. "Holokaust stanowi przestrogę do czego może prowadzić nienawiść, banalizacja zła i przyzwolenie na radykalizm" – dodał.

"Pamięć o tych wydarzeniach jest bardzo ważna, bo bez niej nie będziemy mogli zmieniać świata i wystrzec się zła" - powiedziała podczas uroczystości marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Na terenie naszego kraju, okupowanego przez hitlerowskie Niemcy, zamordowano trzy miliony naszych sąsiadów i przyjaciół – polskich Żydów. Wielu ocalałych z zagłady poświeciło swoje życie temu, aby nie tylko zachować wiedzę o zbrodniach i ofiarach nazizmu, przestrzegać przed pogardą, mową nienawiści, przemocą, ale wykorzystywać pamięć o tamtych tragicznych doświadczeniach do budowania pokoju, uczenia solidarności, walki o poszanowanie ludzkiej godności" – podkreśliła marszałek Senatu.

"Zgromadziliśmy się tutaj, aby obchodzić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i żeby razem móc powiedzieć, że pamiętamy" – powiedziała podczas uroczystości wiceambasador Izraela w Polsce Shani Tayar.

"W Izraelu i w Polsce pamiętamy bardzo dobrze o tym ciemnym okresie historii i cały czas go upamiętniamy, podczas rocznic utworzenia dzielnic żydowskich i wybuchu powstania w getcie warszawskim. Również gdy chodzimy po ulicach i natykamy się na pamiątki tego okresu, tablice pamiątkowe i gdy odwiedzamy muzea poświęcone Żydom" – kontynuowała Shani Tayar. "Nawet gdy mówimy o tej jasnej części naszej wspólnej historii - tysiącu lat dziedzictwa żydowskiego dziedzictwa w Polsce - również pamiętamy o tym, jaki tragiczny koniec miała ta historia podczas holokaustu" – dodała.

"Ten kto ratuje jedno życie to jakby ratował cały świat, więc również cały świat musi się jednoczyć i wspólnie pamiętać o każdej z tych zamordowanych osób. Sześć milionów ofiar to bardzo dużo osób do upamiętnienia" – podkreśliła wiceambasador Izraela.

W dalszej części swojego wystąpienia Shani Tayar odniosła się do obecnej sytuacji w Izraelu: "Nie możemy mówić tylko o przeszłości i stracie sześciu milionów ludzi, ale również o wielkim strachu, który towarzyszy dzisiaj Żydom. Wojna, która się rozpoczęła, uświadomiła nam, że powiedzenie +nigdy więcej+ jest nadal aktualne. Teraz jest czas, abyśmy udowodnili, że nie wystarczą słowa, musimy też działać. Teraz walka z antysemityzmem jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej".

"Zatrzymujemy się dziś, aby oddać hołd sześciu milionom żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, masowo mordowanych przez nazistów i ich kolaborantów. Zobowiązujemy się nigdy nie zapomnieć i nie pozwolić zapomnieć innym, o tym, co się wydarzyło" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości António Guterres, sekretarz generalny ONZ. "Jednocześnie jesteśmy świadomi, jakiego znaczenia nabiera ten dzień w obecnych czasach. Jesteśmy dziś świadkami rozprzestrzeniania się nienawiści z alarmującą prędkością. W internecie przeniosła się ona z marginesu do głównego nurtu. Dziś musimy pamiętać, że demonizacja odmienności i pogarda dla różnorodności jest zagrożeniem dla wszystkich" – podkreślił Guterres.

"Pamiętając o holokauście powtarzamy od lat – nigdy więcej wojny. W tym mieście, tak doświadczonym podczas II wojny światowej, te słowa brzmią szczególnie mocno" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po zakończeniu przemówień odbyła się modlitwa ekumeniczna za ofiary holokaustu, w której udział wzięli przedstawicieli różnych wyznań. Po modlitwie złożono wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta.

W sobotę na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów odbędzie się w sobotę w byłym Auschwitz II-Birkenau.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
1°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany