23 kwiecień 2021

23 kwiecień – Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

fot. nadesłane
W przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich chcielibyśmy zaprosić Państwa do obejrzenia ciekawej kolekcji nietypowych, miniaturowych książeczek, które pod nazwą „Varia Miniatury” wchodzą w skład Działu Zbiorów Specjalnych WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. 385 pozycji łączy jedno – ich wymiary nie mogą przekraczać 100 x 100 mm (wg innych poglądów: 7,62 cm, czyli trzech cali)
REKLAMA
Miniaturowe książki mają długą historię. Drukarnie zaczęły testować limity rozmiarów niedługo po rozpowszechnieniu się sztuki drukarskiej. W XIX wieku innowacje technologiczne w poligrafii umożliwiły tworzenie coraz mniejszych czcionek i okres ten uważany jest za złoty wiek miniaturowych książek.

W XX wieku miniaturowa książeczka była nawet na Księżycu. W 1969 roku astronauta „Buzz” Aldrin zabrał ze sobą w kosmiczną podróż miniaturową autobiografię Roberta Hutchingsa Goddarda wynalazcy rakiety na paliwo ciekłe, która umożliwiła loty kosmiczne.

W Polsce w publikacjach bardzo małych rozmiarów specjalizowały się w XX wieku Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. Ich Bibliofilska Edycja Miniatur obejmowała książki z różnych gatunków literackich o szerokim zakresie tematycznym. Była to: literatura piękna (zwłaszcza klasyka), literatura faktu, poezja,  publicystyka literacka, eseje, literatura obyczajowa, romans, satyra , utwory dramatyczne, ezoteryka, senniki, horoskopy, historia, literatura popularnonaukowa, sztuka, hobby i sport.

Dziś książeczki miniaturowe są często przedmiotem kolekcjonerstwa jako druczki bibliofilskie, służą jako bibeloty, prezenty, pamiątki, zabawki dla dzieci, a nawet jako reklama technicznych możliwości drukarni. Jedno jest pewne – aby zanurzyć się w lekturze potrzebny jest bardzo dobry wzrok  albo… duża lupa.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-08-29 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-04 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 16:30
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany