13 marzec 2021

Akcja Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii

zdjęcie: Akcja Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii / pixabay/2128813
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi od kilku lat prowadzi akcję o nazwie „Łodzianie o mieście i sobie. Żywa kronika miasta Łodzi”. Jej celem jest gromadzenie opisów życia codziennego, relacji z ważnych wydarzeń czy też refleksji dotyczących Łodzi, utrwalonych przez naocznych świadków, przez osoby, które z określonymi sytuacjami zetknęły się osobiście. Zapiski te - jak żadne inne - tworzą specyficzny, wierny z faktami obraz łódzkiej codzienności. Wszystkie prace nadesłane do Biblioteki, są starannie archiwizowane i w cyklu rocznym udostępniane publicznie na stronie WWW Biblioteki w postaci książki elektronicznej.
REKLAMA
Tragiczne koleje losu, które towarzyszą nam od ponad roku spowodowały, że organizatorzy akcji wprowadzili pewne modyfikacje regulaminowe w roku 2020.  Akcja za rok 2020 nosi nazwę „Mieszańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii”. W czasie jej trwania zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego do nadsyłania do Biblioteki tekstów, które opisują przeżycia, doświadczenia i przemyślenia, z którymi przyszło nam mierzyć się w czasie epidemii. Obawa o zdrowie i życie, izolacja, opustoszałe ulice miasta, tęsknota za najbliższymi, poczucie ustawicznego zagrożenia, osamotnienie, walka o zapewnienie rodzinom środków do życia to rzeczywistość i dzień powszedni większości z nas.

Opisy tych sytuacji stanowią niezwykle cenny materiał archiwalny, a z upływem lat ich wartość dokumentalna będzie coraz większa.

Akcja „Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii” skierowana jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców regionu łódzkiego. Formę, objętość czy gatunek literacki zapisków pozostawiamy do wyboru uczestnikom.  Dla twórców akcji istotne jest zarejestrowanie i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszelkich relacji związanych z trudnym czasem pandemii.

Warunkiem uczestnictwa w akcji jest dostarczenie wraz z tekstem, formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej biblioteki (www.wbp.lodz.pl)
Materiały do akcji można przesyłać do Biblioteki do 31.03.2021 roku. Przekazane nam prace zostaną zredagowane i opublikowane w formie książki elektronicznej na stronie WWW Biblioteki w drugim kwartale 2021 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji „Mieszkańcy regionu łódzkie w czasie pandemii” znajdą Państwo na stronie internetowej biblioteki www.wbp.lodz.pl  lub w Dziale Informacji Naukowej WBP tel. 42 6630333.

Na zakończenie pragnę dodać, że dotychczas wpłynęło do Biblioteki wiele relacji z życia w Łodzi i województwie w czasie pandemii. Wszystkie prace są niezwykle interesujące, bardzo zróżnicowane pod względem formy i objętości.  Elementem wspólnym wszystkich relacji jest silny ładunek emocjonalny wyczuwalny w niemal każdym zdaniu. Poniżej zamieszczam wybór cytatów z prac przekazanych bibliotece.

„[…] Do dziś pamiętam wtorek, godzina 12, a na ulicach pusto, zero samochodów – nic, tylko hulał wiatr. Zdjęcia pustych ulic, samochody z trumnami z Włoch, panika, histeria, strach  i bezsilność w obliczu wroga tak małego, że niewidzialnego. Nagłówki portali informacyjnych i wielka niewiadoma. Co ze mną? Co z moimi bliskimi? Co dalej z naszym życiem?

Strach przez kichnięciem, bólem gardła czy gorączką... Podejrzliwe spojrzenia, odstępy, maseczki, kolejki przed sklepami. Atmosfera jak przed burzą. Pewnie podobnie czuli się ludzie  w dawnych wiekach, gdy atakowały nas rozmaite plagi.

 Ogólnie, beznadziejna i przygnębiająca sytuacja. Takie sceny często widywane są w filmach fantastycznych, gdy jest inwazja zombie, albo jakiś szalony generał chce uwolnić patogen śmiertelnej choroby… Do tej pory wszystko było proste. Pstryk! I po strachu a tu... strach narasta i dławi wszystkich dookoła. To nie film katastroficzny, to rzeczywistość! Sądzę, że wiele osób myślało podobnie i przeżywało swoje lęki w dwójnasób. […]”

Fragment pracy pt. „Fandomowa pandemia nad Wartą”, autor Tomasz „Kruszon” Stępiński.

„Korespondencja [adresowana do redakcji audycji „Literackie witaminy” na antenie Programu 2 Polskiego Radia] dotyczy lektur czytanych przez nas podczas różnych etapów izolacji w czasie pandemii. Dobór tytułów dla poszczególnych listów odzwierciedla zatem stany emocjonalne, których doświadczaliśmy podczas izolacji. Możliwość przekazania własnych odczuć i refleksji w korespondencji z Programem 2 Polskiego Radia była jednocześnie formą „wyjścia na zewnątrz”, opuszczenia domu, który z powodu ograniczeń izolacji był poniekąd całym światem naszego życia”.

Fragment pracy pt.” Pandemiczny świat lektury” autorstwa Sylwii i Jacka Kaczmarków

Inspiracje przy wirusie
„Kiedy trzeba siedzieć w domu,
nie pokazywać nikomu,
już wygląd nie ma znaczenia,
nie ma kogoś - kto docenia.
Jak ubranie pięknie leży,
jak fryzurę się ułoży,
jak się brzuszek ładnie wciąga,
gdy tańczysz tango Milonga.
A gdy jesteś pomysłowy,
film nakręcisz - co dzień nowy.
Pokazując - jak się żyje,
jak się często ręce myje.
Byś nie zgłupiał w samotności,
w Internecie zabaw gości. […]”
autor Urszula Kowalska

„[…] Jak żyć w dobie pandemii, gdy zamiast gwarancji pracy pojawia się jej utrata? Jak dalej uśmiechać się do dzieci i mówić wszystko będzie dobrze, to tylko chwilowe? To trwa już prawie rok, to już nie chwila, ale kawał naszego życia, było bardzo dobre – na szczęście, ale strach nie zniknął, doszedł nowy. Wniosek mam tylko jeden, damy radę z wszystkim byle tylko BYĆ ZDROWYM”.
Fragment pracy „Ten dzień” autor Elżbieta Żłobińska.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
7.2°C
wschód słońca: 05:37
zachód słońca: 19:44
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 17:00
miejsce
Monosfera kreatywności, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany