reklama
kategoria: Księgarnia
23 styczeń 2025

Wędrówka śladami Reymonta na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

zdjęcie: Wędrówka śladami Reymonta na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej / v25491434
v25491434
Miejsca w Łódzkiem, z którymi związany był Władysław Reymont, to motyw przewodni wystawy, prezentowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Na ekspozycji, przygotowanej z okazji ustanowionego przez Senat Roku Reymonta, znalazły się też różne wydania książek pisarza.
REKLAMA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, przygotowała wystawę "Władysław Stanisław Reymont - miejsca, ludzie, dzieła". Można na niej zobaczyć różne wydania książek pisarza oraz materiały o miejscach na terenie Łódzkiego związanych z noblistą.

"Autorki wystawy zaprezentowały bogate materiały książkowe i ikonograficzne, które przybliżają związki Reymonta z ziemią łódzką. A były one różnorodne - począwszy od miejsca narodzin, edukacji, po miejsca jego pracy. Odwiedzając wystawę, można się na przykład dowiedzieć, jak Reymont spędzał czas u sióstr Pstrokońskich we dworze w Małkowie pod Sieradzem, czy u Władysława Grabskiego, słynnego autora reformy walutowej, w Borowie" - podkreśliła kierowniczka Działu Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Joanna Kantyka.

Reymont urodził się w Kobielach Wielkich, w pobliżu Radomska. W jego życiorysie pojawiają się takie miejscowości jak Gidle, Kobiele Wielkie, Tuszyn, Rogów, Będków, Piotrków Trybunalski, Skierniewice. To w Łódzkiem przyszły noblista rozpoczął karierę literacką, a miejsca, w których przebywał i ludzie, których tam spotykał, mieli znaczący wpływ na jego literaturę. Najważniejsze tytuły w jego twórczości "Ziemia obiecana" i "Chłopi" zainspirowane zostały jego pobytem w Łodzi i w Lipcach pod Łowiczem, nazywanych dziś Reymontowskimi.

Na wystawie w Bibliotece im. Piłsudskiego można także zobaczyć różne wydania "Ziemi obiecanej" i "Chłopów". Są portrety oraz krajobrazy ilustrujące związki noblisty z województwem łódzkim, materiały biograficzne o pisarzu, a także te omawiające jego twórczość. Książnica posiada w swoich zbiorach m.in. dwa tomy pierwszego wydania "Ziemi obiecanej" z 1899 roku, wydane w Warszawie nakładem Gebethnera i Wolffa.

Ekspozycję można oglądać do 24 lutego w Dziale Zbiorów Regionalnych w holu biblioteki (ul. Gdańska 10/102) w godzinach jej otwarcia.(PAP)

agm/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
1.5°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 16:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-27 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-27 19:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-27 19:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-27 20:15
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany