17 luty 2020

Łosoś atlantycki. Tak naprawdę hodowany jest w Norwegii

Norweskie łososie nie cieszą się wielkim powodzeniem wśród konsumentów. Głównie przez karmienie ryb nienaturalnymi paszami. Producenci jednak chcą się odciąć od źle kojarzącej się nazwy i teraz swoje łososie nazywają „atlantyckimi”.
Koronawirus
łódzkie
202
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Jak zauważa w rozmowie z WP.PL Klara Zglińska, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, ryby warto jeść ze względu na dużą ilość kwasów tłuszczowych omega 3. Jednak warto mieć również na uwadze, że w rybim mięsie odkłada się najwięcej toksyn.

Siłą rzeczy najbardziej „czyste” są łososie dzikie, odławiane w okolicach Alaski. Lecz jak podkreśla Zglińska, wszystko zależy od rodzaju paszy, jaką karmione są ryby. Mogą być bowiem łososie hodowlane, które zawierają podobną ilość kwasów omega 3 i znacznie mniej toksyn. Niestety, na sklepowych półkach trudno odróżnić dobre ryby od tych złych.

Łosoś norweski tymczasem cieszy się złą sławą wśród konsumentów. Choć producenci poprawili warunki sanitarne swoich hodowli, to złej marki trudno się pozbyć. Dlatego nie powinien dziwić ruch niektórych sprzedawców. Łosoś norweski zostaje nazwany „atlantyckim”. O jego pochodzeniu możemy zaś dowiedzieć się jedynie z etykiety.

Warto jednak pamiętać, aby wystrzegać się łososi hodowanych w Chile. Tam warunki sanitarne nie prezentują się najlepiej, a ponadto według niektórych danych, przy produkcji ryby tamtejsi hodowcy zużywają dwa razy więcej antybiotyków niż cała chilijska służba zdrowia.

Źródło: WP.PL
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
202
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-03-31 20:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-01 19:00
miejsce
Teatr DOM, Łódź, ul. Piotrkowska 243
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-02 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-02 19:00
miejsce
Teatr DOM, Łódź, ul. Piotrkowska 243
wstęp biletowany