22. Międzynarodowy Festiwal Fotografii - od czwartku
Publiczność 22. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii będzie mogła zapoznać się z tym, co najciekawsze w tej dziedzinie sztuki, między 15 a 25 czerwca w dwóch centrach festiwalowych – Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi i w OFF Piotrkowska Center. W tym pierwszym, już od czwartku, będzie można oglądać m.in. wystawy z programu głównego, zatytułowanego "Nadzieja".
"Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że +nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei+. Zaprosiliśmy do współpracy artystów i artystki, którzy prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie" - podkreślił Krzysztof Candrowicz z kolektywu kuratorskiego festiwalu.
W ramach tej sekcji fotografka Nadege Mazars opowie o inkaskich i andyjskich społecznościach rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Cola, Kolektyw Ritual Inhabitual pokaże, jak bunt zapoczątkowany przez Meksykanki doprowadził do usunięcia z miasta Cheran jednego z wielu karteli narkotykowych, zaś Ursula Biemann zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Z kolei odważne i dynamiczne kadry Volkera Hinza na wystawie "Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka" pozwolą oglądającym wybrać się do Nowego Jorku, wczuć w atmosferę słynnego nocnego klubu i podglądać jego stałych bywalców – Madonnę czy Grace Jones.
W pierwszy weekend Fotofestiwalu odbędzie się też premiera stworzonych specjalnie na tę edycję fotografii Zbigniewa Libery. Jak wyjaśnił kurator ekspozycji Saniel Muzyczuk, "Achajowie, chłopcy, polskie złoto i sytuacjoniści" w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi – miasta, z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty.
Prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i zagranicą artysty - począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie, nigdzie niepokazywane prace - obejrzymy na wystawie retrospektywnej "Cisza". Kontynuuje ona cykl Fotofestiwalu, poświęcony wybitnym twórcom łódzkiej sceny artystycznej.
Kolejny łódzki akcent to ekspozycja "Nie/znośna lekkość bytu" w ramach inicjatywy Fortepan. Archiwum Fortepan, zapoczątkowane przed laty w Budapeszcie, to międzynarodowy projekt, na który składa się ponad 180 tys. zdjęć. W zeszłym roku do akcji jego rozbudowywania dołączył Fotofestiwal, zachęcając łódzkie instytucje i osoby z Łodzi, by zechciały podzielić się swoimi zbiorami. W ten sposób do międzynarodowej bazy trafiły fotografie z archiwów Veolia Łódź, zdjęcia łodzian i łodzianek gromadzone przy współpracy Biura Aktywności Miejskiej, a także zdjęcia z łódzkiego Orientarium.
W OFF Piotrkowska Center od piątku gościć będą wystawy zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days. "Oba festiwale ze względów politycznych nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi na prezentację twórczości m.in. białoruskich i ukraińskich artystów i artystek" – zaznaczyła Marta Szymańska z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu.
W trakcie dziesięciu dni festiwalu nie zabraknie prezentacji książek fotograficznych, projekcji filmowych, spotkań i dyskusji czy propozycji dla najmłodszych, takich jak rodzinna fotograficzna gra terenowa i warsztaty z luksografii.
Na otwarciu zagra m.in. Lua Preta, serwujący mieszankę nowoczesnej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków, takich jak kuduro czy afrohouse. Otwarcie wystawy Volkera Hinza uświetni set twórcy i aktywisty wspierającego queerową scenę: DJ Avtomat. Na Fotofestiwalu wystąpią też polskie i portugalskie grupy związane z muzyką ethno-electro: Ohxala, BirDzie, Brutality Garden, oraz berlińska performerka Karma She.
Informacje na temat wszystkich sekcji festiwalowego programu można znaleźć na www.fotofestiwal.com. (PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/