26 lipiec 2021

„Aleksander Tansman – łodzianin, kompozytor, artysta”_wystawa wirtualna

fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zachęca do oglądania wystawy online „Aleksander Tansman – łodzianin, kompozytor, artysta”.
REKLAMA

„Był sobie w Łodzi, a potem w Warszawie młody studencik prawa, o którym wiedziano, że bardzo pięknie gra na fortepianie, że nawet trochę komponuje. Wyjechał ten student w końcu 1919 r. do Paryża, a w końcu roku 1925 można wyczytać we wszystkich gazetach amerykańskich i francuskich, że najsłynniejsi kapelmistrzowie świata, Kussewicki z Moskwy i Mengelberg z Amsterdamu dyrygują w Bostonie i Nowym Jorku symfonie tego właśnie studenta-łodzinina…”

Gdzie w Łodzi szukać śladów Aleksandra Tansmana, twórcy należącego do grona najczęściej wykonywanych na świecie kompozytorów polskich? W naszym mieście jest kilka miejsc, które przywracają pamięć o Aleksandrze Tansmanie. Warto wiedzieć, iż odwiedzając Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi znajdziemy wydawnictwa książkowe, nuty, płyty CD oraz artykuły z czasopism poświęcone wybitnemu łodzianinowi, umożliwiające zapoznanie się z twórczością oraz sylwetką artysty.

Aleksander Tansman odniósł światowy sukces, a jego muzyką zachwycali się m. in. George Gershwin i księżniczka Bawarii, królowa Belgów Elżbieta Gabriela Bawarska. Przyjaźnił się z Charlie Chaplinem, Igorem Strawińskim, Arturem Rubinsteinem i Julianem Tuwimem. Pierwsze pieśni Tansmana powstały do tekstów lirycznych Tuwima gdy miał on zaledwie 18 lat. Jako 22-latek zdobył wszystkie trzy pierwsze nagrody w rozstrzygniętym w Warszawie 8 stycznia 1919 roku pierwszym konkursie kompozytorskim w Polsce Niepodległej. Jego kariera rozwijała się zdumiewająco szybko. Już pod koniec lat dwudziestych Tansman stał się głównym, obok Karola Szymanowskiego, przedstawicielem „nowej szkoły kompozytorskiej”. W latach 1932-33 odbył tournée koncertowe dookoła świata, począwszy od Warszawy, przez USA, Japonię, Chiny, Honkong, Filipiny, Singapur, Indonezję, Malaje, Cejlon, Indie, Egipt. W Tokio przyjął go cesarz Hirohito, w Bombaju był prywatnym gościem Mahatmy Gandhiego. W 1945 roku jako pierwszy polski kompozytor wyróżniony został przez hollywoodzką Akademię Filmową w kategorii „original music” za muzykę do filmu „Paris Underground”, która nominowana została do Oskara.

To jedynie niewielki wycinek tego, co można o Aleksandrze Tansmanie napisać i tego, co o Aleksandrze Tansmanie powinniśmy wiedzieć. Zachęcamy zatem do odwiedzenia Biblioteki i zapoznania się z twórczością oraz sylwetką Aleksandra Tansmana, łodzianina
o niezwykle ciekawym życiorysie, wyjątkowych umiejętnościach i światowej sławie.

Aleksander Tansman nigdy nie zapomniał o miejscu swojego urodzenia. My - nie zapomnijmy o nim.

Wystawę przygotowano z okazji 598. Urodzin Łodzi.

http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-tansman/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany