14 wrzesień 2021

Apetyt na czereśnie - mural Andrzeja Pągowskiego

fot. nadesłane
Łódź to miasto kulturalne, ale nie chodzi o zachowanie jego mieszkańców, a o Kulturę przez duże K. Centra kultury, teatry, Szkoła Filmowa, 150 murali na ścianach budynków i 200 plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego w łódzkim Muzeum Kinematografii, artysty który właśnie został uhonorowany dedykowanym apartamentem w hotelu Vienna House Andel’s Łódź. W Kulturalną Łódź wpisuje się projekt Andel’s Art, który realizowany jest w designerskich wnętrzach hotelu. W ramach projektu, w przestrzeni hotelowej prezentowane są dzieła najlepszych polskich artystów, którzy reprezentują różne dziedziny sztuki.
REKLAMA
16 września Andrzej Pągowski uroczyście „otworzy” dedykowany apartament i wystawę swoich 30 nigdzie wcześniej nie publikowanych plakatów. Na ścianach apartamentu Andrzej Pągowski namalował mural, którego grafika pochodzi z plakatu „Apetyt na Czereśnie” do spektaklu z tekstami Agnieszki Osieckiej. Wystroju wnętrza dopełniają plakaty: „Mąż i żona” wykonany w 1977 roku do inscenizacji w Teatrze Narodowym w Warszawie – jest to pierwszy wydany drukiem plakat Andrzeja Pągowskiego, plakaty do filmów „Amator” i „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego oraz plakat „Powróćmy do tamtych lat” wykonany dla Teatru Variété w Krakowie i „Tango” do sztuki Sławomira Mrożka. Na ścianach apartamentu zawisły także trzy grafiki wykonane specjalnie dla Vienna House Andel’s Łódź.

W ramach projektu Andel’s Art zostały pozyskane dzieła polskich artystów min.: wspomnianego Andrzeja Pągowskiego, Maurycego Gomulickiego, Wojciecha Brewki i innych. Obrazy, grafiki znajdują się na terenie hotelu i w pokojach hotelowych. Aby udostępnić je szerokiemu gronu odbiorcy od września 2021 ruszają oprowadzania kuratorskie w czasie których, chętni po wcześniejszym zapisaniu, będą mogli obejrzeć wspomniane dzieła. W czasie oprowadzania, prowadzonego przez dyrektor hotelu Annę Olszyńską, goście poznawać będą historię Łodzi, Fabryki Poznańskiego, w której wnętrzach jest obecnie hotel oraz historię artystów, których wystawy odbywały się w hotelu.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie apartamentu i wernisaż prac Andrzeja Pągowskiego w dniu 16 września 2021 o godzinie 19.00.

Andrzej Pągowski

Jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów. Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, gdzie ukończył Wydział Plakatu. Dyplom otrzymał w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Jako kontynuator polskiej szkoły plakatu, po 1989 roku włączył się w nową rzeczywistość graficzną. Prace artysty łączy charakterystyczny warsztat – żywiołowy rysunek odręczny oraz inteligentna anegdota. Tytan pracy, nieustannie angażuje się w ogromną ilość przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych i społecznych. Jest autorem ponad 1700 plakatów wydanych drukiem w Polsce i zagranicą. Był pierwszym dyrektorem artystycznym polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).

Prace artysty są dostępne na stronie: www.pagowski.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany